Zahajovací bohoslužby synodu

29. května 2014

4. zasedání 33. synodu Českobratrské církve evangelické bylo zahájeno ve čtvrtek 29. května 2014 v 17:00 hodin slavnostními bohoslužbami ve vsetínském Dolním sboru ČCE.

Zahajovací bohoslužby synodu
29. května 2014 - Zahajovací bohoslužby synodu

Úvodní-bohoslužby-synodu-Vsetín-2014-009Bohoslužby sloužené podle luterské liturgie byly orámovány vstupním zpěvem Bronislava Czudka a zpívaným závěrečným požehnáním Jiřího Grubera. „Také společnou modlitbu Páně zpívalo celé shromáždění. Můj osobní dojem je velmi silný. Moc hezké,“ popisuje bohoslužby účastnice bohoslužeb Daniela Ženatá.

Ve vstupní modlitbě Josefa Beneše zaznělo přesvědčení, že v širší souvislosti práce synodu není důležitý jednotlivec, ani různé zájmové skupiny, ale společná práce pod Boží milostí.

V kázání založeném na biblickém textu ze Skutků apoštolských (Sk 1,1-9) Jiří Gruber v úvodu připomněl dnešní svátek nanebevstoupení, o kterém většina lidí ani neví a ani mnoho protestantů neví, co si o něm má myslet, a zmínil čtyři potěšení, která biblický text skýtá:

1. „Ač za námi zůstává polovičatá, marná a někdy zbytečná práce, nedokončené dílo, potěšením je, že Kristus už to za nás dokončil. Úvodní-bohoslužby-synodu-Vsetín-2014-015
  2. Ježíšovo utrpení a vzkříšení není jen zajímavý příběh, ale je to věčná hodnota. Jako třeba přírodní zákony.
  3. Nikdo si nemůže Kristovo dílo přisvojit, mít ho jen pro sebe. Je to reformační důraz, Kristus nepatří jen nám, je tu pro všechny.
  4. Navenek je nanebevstoupení tečka, kterou se uzavírá Ježíšův příběh, ale zároveň to je začátek skutků apoštolů a působení Ducha svatého. Šíření evangelia dosáhlo až do naší doby, naší církve.“

Po kázání byla sloužena svatá večeře Páně, byli připomenuti pracovníci zesnulí od posledního zasedání synodu, kteří sloužili církvi a všechny přítomné pozdravil biskup Slezské církve evangelické augsburského vyznání Jan Wacławek, který popřál synodu zdárné jednání.

Úvodní-bohoslužby-synodu-Vsetín-2014-017Následovalo představení nově ordinovaných pracovníků církve od posledního synodu: Jana Hofmanová, Oldřich Nekvinda, Matěj Opočenský, Eva Voženílková, Ondřej Zikmund, Filip Ženatý. Každého z nich krátce představil synodní senior ČCE Joel Ruml.

Také byl pověřen ředitel Diakonie ČCE Petr Haška, který před synodály složil služební slib. Poté byli Petrem Haškou představeni noví ředitelé středisek Diakonie.

foto: Daniela Ženatá