Nově přijatý investiční kodex ČCE

17. května 2019

Etický investiční kodex ČCE definuje pravidla pro investování dlouhodobých finančních prostředků ve správě povšechného sboru, seniorátů, farních sborů i Diakonie ČCE, případně dalších právnických osob spadajících pod ČCE, ať už správa probíhá vlastními silami nebo prostřednictvím jiných subjektů.

Nově přijatý investiční kodex ČCE
17. května 2019 - Nově přijatý investiční kodex ČCE

Výčet pravidel nemůže být nikdy konečný a dokonalý. Vždy je třeba přihlížet k tomu, aby nebyly porušeny morální a etické zásady plynoucí z křesťanské víry, bylo dbáno o dobré jméno ČCE a nezapomínalo se přitom na prostředí, které pro své životy potřebujeme.

Mezi nepřípustné investice patří zejména jakékoliv aktivity, kde dochází k:

• podpoře terorismu a zbrojního průmyslu,
  • podpoře násilí nebo bezpráví,
  • využívání dětské nebo nucené práce,
  • podnikání, které by vedlo k přímé podpoře pronásledování lidí na základě příslušnosti k etnické skupině, národnosti, politického přesvědčení či náboženského vyznání,
  • podnikání, které by vedlo k přímé podpoře totalitního režimu,
  • produkci nebo distribuci tabáku, alkoholu nebo jiných omamných či psychotropních látek,
  • těžbě deštných pralesů, nebo zpracování produktů produkovaných na jejich místě,
  • zásadnímu poškozování životního prostředí,
  • výstavbě či jinému nepřípustnému zasahování do vzácných biotopů a kulturního dědictví,
  • podnikání v oblasti hazardu, loterií,
  • podnikání založené na pyramidových schématech (letadlo),
  • půjčování na nepřiměřeně vysoký úrok,
  • podnikání zneužívající postavení chudých a zadlužených,
  • utrpení a týrání zvířat.

Při investování bude ČCE dbát také na to, aby docházelo ke snižování:

• produkce nebo využití toxických a radioaktivních látek,
  • znečišťování vod, půdy nebo atmosféry,
  • těžby a spotřeby fosilních paliv,
  • těžby ostatních nerostných surovin, resp. materiálových i energetických vstupů,
  • eroze nebo degradace půdy,
  • výstavby na nových plochách úrodné zemědělské půdy,
  • negativních vlivů na životní prostředí obecně.

Vítaná je podpora cirkulární ekonomiky, energetických úspor, obnovitelných zdrojů, inovativních technologií, komunitních řešení a rozvojových ekonomik v jejich snaze o snížení negativních dopadů na životní prostředí a život lidí.