Z jednání synodu v pátek dopoledne

17. května 2019

Po pozdravu zahraničního hosta se synod věnoval zprávám, které byly předloženy synodu k prostudování předem, proběhla k nim včera rozprava a nyní se mělo hlasovat o jejich přijetí. Následně byly přijaty zprávy Spolku evangelické mládeže, celocírkevní pastýřské rady a zpráva koordinátora supervize. Později se bude hlasovat o přijetí zprávy předsednictva synodu o plnění usnesení 3. zasedání 34. synodu – k projednání zůstávají nesplněné odvody sbírek z některých sborů.

Z jednání synodu v pátek dopoledne
17. května 2019 - Z jednání synodu v pátek dopoledne

Volby do různých církevních orgánů

Synod volil z připravených nebo na místě navržených kandidátek do několika celocírkevních grémií:

Dozorčí rada Diakonie – Marta Zemánková, Ondřej Titěra, Hana Svobodová, Vladimír Kopecký, Zdeněk Hojný, Magdaléna Trgalová, Dan Žárský, Michal Vogl.

Odvolací komise synodu – Michal Kitta (zvolen předsedou), Jana Grollová, Jiří Bureš, Radek Černý, Jakub Keller, Jan Roskovec, Jaroslav Pechar, Tomáš Matějovský, Jaroslav Lacina. Náhradníky jsou Pavel Pistor, Petr Kulík a Jiří Pellar.

Oblastní pastýřské rady – byli voleni členové oblastních pastýřských rad, které byly nově ustaveny tři místo původně 14, jež působily v každém seniorátě.

Rozprava k hospodářským zprávám

Hospodaření církve je rozsáhlý a důležitý balík materiálů k projednání. V rozpravě vystoupil předseda Jeronýmovy jednoty Václav Hurt, členka synodní rady Eva Zadražilová, právník Adam Csukás, vedoucí tajemník ústřední církevní kanceláře Jaromír Plíšek, vedoucí ekonomického oddělení Věra Štulcová a mnozí další.

Synod hlasováním přijal zprávu o hospodaření povšechného sboru, zprávu správní rady Personálního fondu, zprávu Investičního výboru a zprávu Jeronýmovy jednoty. Synod schválil účetní závěrku za rok 2018.

Návrh vzešlý z konventu Pražského seniorátu na navýšení hrubé mzdy kazatelů o 3000 Kč měsíčně nebyl přijat.

Volby celocírkevních kazatelů

Na místa celocírkevních kazatelů volených synodem byli zvoleni na další období:

• Jan Štefan – studentský farář pro Evangelickou teologickou fakultu Univerzity Karlovy
  • Aleš Wrana – spirituál na Konzervatoři Evangelické akademie v Olomouci
  • Mikuláš Vymětal – celocírkevní kazatel pro menšiny a humanitární aktivity
  • Tomáš Jun – celocírkevní kazatel s určením na podporované místo v Ústí nad Labem