Závěr synodu: rozsáhlá debata k otázce žehnání LGBT párům

27. května 2023

V posledním jednacím bloku 1. zasedání 36. synodu se projednávaly návrhy z komisí, návrhy vzešlé z rozpravy a návrhy odložené. Představila se nová ředitelka Diakonie ČCE Hana Sklenářová. Živě se debatovalo k otázce možnosti žehnání homosexuálním párům.

Závěr synodu: rozsáhlá debata k otázce žehnání LGBT párům
27. května 2023 - Závěr synodu: rozsáhlá debata k otázce žehnání LGBT párům

Náměstkyně synodního kurátora Simona Kopecká pozvala přítomné na oslavu 70 let ordinace žen, která se uskuteční 21. října 2023 v Poděbradech.

Synodu se představila nová ředitelka Diakonie i členové dozorčí rady

Synodu se představila nová ředitelka Diakonie ČCE Hana Sklenářová. Vedení druhé největší nestátní organizace zabývající se sociálními službami převzala po Janu Soběslavském letos v dubnu. Sklenářová pracuje v Diakonii ČCE již od r. 1991, svůj profesní život spojila např. se střediskem v Sobotíně. Její odhodlání stát se vůbec první ženou v čele Diakonie ČCE ocenil synodní senior Pavel Pokorný. „Nebojte se nikoho a ničeho, my jako církev vás rádi podpoříme. Máme ve vás důvěru a je naším záměrem udržovat vzájemný vztah velmi blízký,“ řekl.

hana sklenářová - ředitelka diakonie

„Výzvy jsem vždy přijímala a brala jsem je jako příležitost k osobnímu rozvoji i ocenění důvěry, kterou do mne někdo vložil,“ uvedla Sklenářová. Proto prý přijala i roli ředitelky Diakonie. Ráda používá větu "Pán Bůh nás má rád", kterou považuje za klíčovou pro celý svůj život. „V Diakonii považuji za nejdůležitější úžasné lidi. Na nich Diakonie stojí,“ prohlásila. Poděkovala všem přítomným za spolupráci i podporu.

Synodu se také představili členové nové dozorčí rady Diakonie ČCE, kteří byli synodní radou jmenováni letos v dubnu. Jmenovitě to jsou Zlata Čajanová, Marta Doubravová, Eva Grollová, Vladmír Kopecký, Joel Ruml, Jana Šarounová, Ondřej Titěra, Michal Vogl, Vladimír Zikmund a náhradníci Marta Zemánková, David Michal, Marek Bárta a Daniel Chalupecký.

Funkční období ředitele Diakonie je šestileté, funkční období dozorčí rady Diakonie je čtyřleté.

Zprávu o činnosti Diakonie ČCE za r. 2022, Zprávu o činnosti dozorčí rady Diakonie ČCE i Zprávu o činnosti Střediska humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE synod přijal.

Vznikne přehled příjmů a výdajů povšechného sboru

V poslední části jednání se probíraly návrhy z rozpravy, z komisí a odložené. Schválilo se usnesení, které ukládá synodní radě, aby připravila systém finančních odměn pro kandidáty církevní služby, kteří konají povinnou praxi na sborech.

Synod vzal na vědomí Zprávu Investičního výboru synodní rady za r. 2022 předloženou v tisku 12D po opravě. 

Synod po diskusi nakonec nepověřil synodní radu, aby v nové situaci po vypuknutí války na Ukrajině a v probíhající energetické krizi připravila pro 2. zasedání 36. synodu analýzu a případnou revizi Investičního kodexu ČCE. Návrh předložil 2. náměstek synodního seniora Roman Mazur.

DSC_1221

Synod schválil návrh ostravského kurátora br. Waloschka, aby synodní rada zajistila, aby zpráva o hospodaření povšechného sboru napříště obsahovala vysvětlení celkových nákladů a výnosů povšechného sboru nezahrnutých v rozpočtu tak, aby tomu porozuměl člověk bez ekonomického vzdělání.

Návrh br. Přívratského, umožnit sloučení dvou či více seniorátů, pokud se na tom shodnou, neprošel. Schválen nebyl ani návrh, aby synodní rada uvedla v život mechanismus, který by kontinuálně řešil jednání o reformě v církvi. Kromě toho br. Přívratský navrhoval, aby synod uložil synodní radě, aby návrhy k této problematice pro konventy byly předkládány ve variantách.

Synod dal zelenou možnosti požehnání svazků osob stejného pohlaví

Velká diskuze se rozhořela ohledně tématu týkajícího se možnosti žehnání homosexuálním párům. Komise A tento návrh přijmout nedoporučila s poukazem na to, aby se nejprve téma požehnání svazku zadalo komisi do rozhovoru dříve než bude přijato synodem, a sice s nadějí, že v tomto tématu máme pak větší šanci dosáhnout shody a teprve potom to schválit. Komise B jej naopak doporučila s drobnou formulační obměnou.

K tomuto bodu byla otevřena rozprava. V ní jako první vystoupil Pavel Pokorný. „Vnímám, že situace v církvi je složitá, ale zároveň, že ten návrh je dobrý. Pouze je třeba přijmout formulační úpravu,“ řekl. „Uvědomil jsem si, že letos tu nezaznívají žádné hlasy proti žehnání stejnopohlavním párům, přesto na tyto hlasy bereme ohled. Je to velká velkorysost,“ prohlásil.

„Mám pocit, že téma manželství stejnopohlavních párů je velké, žehnání těmto dvojicím by se mohlo shledat s větším konsensem,“ řekl Daniel Matějka.

Ke zdrženlivosti a pomalejšímu postupu vyzval Roman Mazur: „Je dobré věcně pojmenovat, že se neshodneme s pravděpodobně menšinově konzervativní části a konstatovat, že je možné se nepřipojit. Má to pro mě ale dvě zásadní úskalí. Bude to mít dopady do řádů, např. na řád Sborového života. A má to dopad na vztah mezi kazateli a staršovstvy, protože někdy nebudou v souladu. To chce promyslet, čehož takto narychlo asi nejsme schopni."

jana šarounová

„To, o čem budete hlasovat, se mě osobně týká, jsem homosexuální. Českobratrská církev evangelická byla jediná církev, která se mi v době, kdy jsem si svoji sexuální orientaci uvědomila, jevila jako bezpečný prostor. Teď je načase – možná trochu kostrbatě a nepřipraveně – říct lidem tam venku: 'My o vás stojíme, tak pojďte k nám'. Tak to prosím pojďme udělat. Zkusme být odvážní a nebát se toho, že je to nepřipravené,“ prohlásila delegátka mládeže Ema Pospíšilová. Její slova sklidila potlesk.

simona kopecká

Ústecký senior Tomáš Pavelka vystoupil s tím, že cítil potřebu vyjádřit, že je proti. Písmo prý chápe odlišně.

„Hlasujme sami za sebe a s myšlenkou na Hospodina. Z církve možná někdo odejde, ale možná někdo nový přijde. Rozdíly mezi sebou děláme my, nikoli Hospodin,“ řekla delegátka mládeže Damaris Kopecká. Tajemník církevního ústředí Martin Balcar následně poprosil o rozumnou komunikaci složitých témat, a to včetně otázky LGBTQ: "Ať už hlasování - nejen o tomto tématu - dopadne jakkoli, reagujme v diskusích korektně. Komunikujme je všichni a vezměme si to za své."

Členka synodní rady Simona Kopecká upozornila, že někteří duchovní žehnají neživým předmětům či místům. „Nezasloužili by si to i živí lidé?“ zeptala se pléna.

„Návrh mi připadá rychlý a nepřipravený,“ řekl Vlastislav Stejskal, delegát Moravskoslezského seniorátu. „Nejsem tu sám za sebe, ale za konvent, který mě sem vyslal. Proto když vím, že s některým návrhem má můj domovský seniorát problém, nemůžu pro něj s klidným svědomím zvednout ruku, ať si o něm myslím cokoliv,“ uvedl.

Předseda komise pro rozhovor s LGBTQ lidmi Petr Pivoňka ocenil slova Pavla Pokorného. „I v komisi je tlak na to, že bychom měli postupovat rychle. Vzhledem k tomu, že se chystáme ještě vyjet k rozhovorům, například do Západočeského seniorátu, byl bych pro, abychom měli prostor si s lidmi promluvit a oni měli prostor k porozumění,“ řekl.

„Všichni, kdo žehnají stejnopohlavním svazkům, se velmi vážně snaží o reflexi toho, co jim říká Boží slovo, se stejnou vážností to dělají i ti, kdo to odmítají. Navrženým usnesením říkáme, že v církvi mají místo ti, kdo po požehnání touží i ti, kdo je odmítají,“ domnívá se Filip Keller.

Synod nakonec odmítnul návrh Romana Mazura odložit rozhodnutí o návrhu na příští rok. O původním návrhu se pak hlasovalo tajně. Jednoznačnou většinou (47 hlasů pro, 8 bylo proti, 5 se zdrželo) byl schválen návrh ve znění: „Synod ČCE souhlasí s možností požehnání svazků osob stejného pohlaví, pokud o to požádají. Synod ČCE vnímá, že názory na tuto otázku nejsou v církvi jednotné, podporuje činnost komise pro soužití s LGBTQ lidmi a pokračování diskuze v církvi o tomto tématu. Synod konstatuje, že žádný kazatel není povinen žehnat svazkům osob stejného pohlaví.“ Sálem opět zazněl potlesk.

Jednání s římskokatolickou církví v otázce společného kmotrovství bude pokračovat

Jako poslední bod programu bylo hlasování o usnesení týkajícím se otázky vzájemného kmotrovství při křtu v evangelické a římskokatolické církvi. Zprávu o jednání ČCE s ŘKC ohledně kmotrovství předloženou v tisku č. 17/3 na str. 1 a vzal synod na vědomí a pověřil synodní radu, aby pokračovala v ekumenickém rozhovoru o významu křtu, podtrhujícím zejména jeho katolicitu. Synod také přijal doporučení o kmotrovství, které vypracoval z pověření synodní rady poradní odbor teologický. Jeho znění má být na pokyn synodu dáno všem sborům k dispozici.

Program 1. zasedání 36. synodu ČCE 2023 byl vyčerpán. Příští rok se synodálové sejdou ke 2. zasedání 36. synodu opět v Praze, a to v termínu 23.–25. května 2024.