Přinášíme vám online textové a fotografické zpravodajství ze zasedání synodu Českobratrské církve evangelické, které probíhá od 15. do 17. května 2025 v Komunitním centru Matky Terezy v Praze na Chodově.
17:15 | Následuje neveřejné jednání v komisích, které vyplní zbytek pátečního jednacího dne. Online reportáž proto dnes končí. Přihlásíme se opět zítra ráno v 8:00 s reportáží ze třetího a závěrečného dne synodu. Děkujeme za pozornost, klidný podvečer.
17:10 | Na seniorátní mikroprojekty je v rámci rozdělování prostředků v grantovém systému vyčleněna částka ve výši 1 000 000 Kč ročně, přičemž podle klíče, který schválil 34. synod na svém 2. zasedání, připadá na každý seniorát 30 000 Kč a zbylá částka se do seniorátů rozdělí podle počtu sborů v seniorátu. Mezi novými senioráty však nebude v počtu sborů tak velký rozdíl jako v současnosti, a proto lze vyčleněnou částku rozdělovat čistě podle počtu sborů, aniž by tím byly menší senioráty ohroženy. Synod proto dnes toto dřívější usnesení zrušil.
17:05 | Celocírkevní repartice, tedy povinné odvody sborů na činnost ústředí, se skládají z paušální a poměrné části. Paušální část celocírkevních repartic stanovuje synod ve výši 6 000 Kč ročně za každý farní sbor v daném seniorátu. Poměrná část celocírkevních repartic se vypočte jako násobek součtu ukazatele síly sborů v daném seniorátu (používaného pro účely stanovení výše poměrné části odvodu do Personálního fondu) a rozdílu mezi celkovou výší celocírkevních repartic a jejich paušální částí. Zjednodušený odhad dopadu navrženého repartičního klíče na nové senioráty je pro většinu z nich příznivý nebo neutrální. Pro Západočeský seniorát znamená výrazné zvýšení celocírkevních repartic, což je patrně způsobeno značnou zastaralostí údajů, které podle všeho sloužily jako podklad pro stanovení současně užívaného klíče. Návrh odložit tento návrh neprošel, hlasovalo se tedy o něm a byl synodem schválen.
17:00 | Synod schvaluje ✔️ přeměnu Ochranovského seniorátu při ČCE na sdružení sborů pod názvem Česká misijní provincie Unitas fratrum s účinností od 1. 1. 2027.
16:55 | V souvislosti s reformou seniorátů je třeba nově určit příslušnost nových seniorátů k oblastním pastýřským radám. Synod schvaluje, že OPR I. se zřizuje pro senioráty moravskoslezský, východomoravský a brněnský ✔️, OPR II. pro senioráty pardubický, královéhradecký a českomoravský ✔️ a OPR III. pro senioráty poděbradský, pražský a západočeský ✔️.
16:45 | Na pořad jednání přichází provedení reformy seniorátů. Aby mohly seniorátní výbory efektivně spravovat nové senioráty, často s vyšším počtem sborů, jedná se o možnosti, aby konvent mohl rozhodnout, že seniorátní výbor bude osmičlenný – dosud může být z rozhodnutí konventu pouze čtyř nebo šestičlenný. Tuto možnost zvýšení počtu členů seniorátních výborů synod podpořil. Synod usnáší, že od r. 2027 se konventy všech seniorátů začnou číslovat od začátku. Synod také usnáší, že volba členů synodní rady se vykoná již na podzim 2026 s počátkem funkčního období od 22. listopadu 2027. K tomuto opatření vedou praktické důvody spojené s volbou nových seniorátních výborů v rámci reformy seniorátů, jež se dotkne celé církve.
Synod schválil nový návrh vzorce, podle něhož se počítá počet poslanců na synod. Nově bude platit, že počet sborů v seniorátu se vynásobí koeficientem 0,3 a k získané hodnotě se připočítá počet členů s hlasovacím právem v tisících po zaokrouhlení vynásobený koeficientem 0,7. Je-li výsledné číslo menší nebo rovno 8, volí se dva poslanci, pohybuje-li se v rozmezí 8–12 včetně, volí se poslanci čtyři a nad 12 poslanců šest. Tento návrh je inspirován úpravou platnou do r. 2022, nicméně – podobně jako u stanovení počtu konventuálů – vědomě upřednostňuje počet členů s hlasovacím právem před počtem členů bez přívlastku, protože prvně jmenovaný ukazatel považujeme za reprezentativnější.
16:38 | Synod bere na vědomí zprávu synodní rady o plnění Strategického plánu ČCE.
16:35 | Synod bere na vědomí podporovaná kazatelská místa a přijímá zprávy o životě sborů s podporovanými a misijními místy.
zástupci mládeže na synodu
16:30 | Synod zjevnou většinou přijal usnesení o tom, aby byl Domek Na Sboru v Kunvaldu vyňat ze seznamu nezcizitelných nemovitostí.
16:20 | K budoucnosti Domku Na Sboru v Kunvaldu je otevřena rozprava. Milan Kocanda čte dopis studentky teologie Sáry Šimkové (t.č. studijně v zahraničí) o tom, co pro ni znamená národní a evangelická identita. Autorka dopisu mluví o tom, že Domek Na Sboru patří k naší identitě a prosí o rozhodování s rozvahou, aby důstojnost a symbolická hodnota místa zůstaly zachovány. Jan Lavický se ptá, zda v případě, že dojde k jednání s Pardubickým krajem o převzetí nemovitosti a zároveň se v církvi vzdeme vlna, která by chtěla Domek Na Sboru pro církev zachovat, bude dán této církevní iniciativě prostor. Adam Csukás připomíná stručné dějiny Domku Na Sboru. Je to domnělý Domek Na Sboru z 18. století, přestavěn v 50. letech 20. století. To je fér přiznat. Pokud bychom v ní chtěli udělat novou expozici, stálo by to 12 milionů korun. Tomáš Molnár jmenuje všechny možné iniciativy posledních let, které vždy pohasly na tom, že nebylo, kdo by se v rámci ČCE o místo staral.
farář Jan Lavický
16:15 | Synod jedná o budoucnosti Domku Na Sboru v Kunvaldu. který je jedním z památných míst české reformace. Současný domek, pocházející patrně z konce 18. století, odkoupila r. 1929 Českobratrská církev evangelická a v 50. letech byl přestavěn (převážně brigádnicky). Synodní rada spolu s ÚCK jedná o využití Domku Na Sboru v Kunvaldu již několik let. V květnu 2019 Městys Kunvald vypověděl nájemní smlouvu uzavřenou s ČCE v r. 2002. Synodní rada vzala informace na vědomí a požádala pracovní skupinu, aby vzhledem k rozhodování o možnostech rekonstrukce Domku Na Sboru dočasně pozastavila přípravu expozice. Zároveň projednala otázku budoucnosti objektu s příslušnými seniorátními výbory. Senior Ochranovského seniorátu Ondřej Halama konstatoval, že seniorát nemá na správu Domku Na sboru finanční ani lidské zdroje; senior Chrudimského seniorátu Jakub Keller se vyjádřil, že domek není příliš navštěvován ani místními evangelíky. Pardubický kraj je připraven jednat o převzetí nemovitosti. V rámci sítě regionálních muzeí se nabízí, aby byl případně objekt svěřen do správy Regionálnímu muzeu ve Vysokém Mýtě. Důležitá pak bude spolupráce s muzeem v Žamberku, ale samozřejmě také obcí a církví.
Synodní rada se domnívá, že navrhované řešení je v rámci daných možností řešením nejlepším, přičemž výsledky práce pracovní skupiny pro přípravu nové expozice jsou kraji i muzejním institucím plně k dispozici.
16:05 | Synod jedná o tom, zda je možné církevní služebnosti (svatby, pohřby) zpoplatnit a zda mohou tyto platby sloužit jako vedlejší příjem faráře. Cílem je vyjasnění nejednotného odměňování farářské práce, kdy někteří konají služebnosti v rámci své mzdy, zatímco jiní si za tutéž práci (svatby a pohřby) účtují zvláštní platby, které jsou jejich dalším příjmem. Zejména ve velkých městech působí vedlejší příjem faráře v rámci této šedé ekonomiky nespravedlivé zvýhodnění v příjmu. K tématu je otevřena rozprava. První se do rozpravy hlásí synodní senior Pavel Pokorný. Upozorňuje, že v případě svatby jde o službu církve a její rozsah by se měl vejít do rozsahu celkové farářské služby. Kvalita je víc než kvantita. Dobrovolný dar snoubenců sboru je zcela na místě. Farář naopak nemůže a nesmí přijmout žádný dar jako odměnu. Může vznést nárok na proplacení nákladů, jež mu vznikly. Adam Csukás upozorňuje na právní souvislosti Jednalo by se o peněžní přístup, na něhož se vztahují daňové povinnosti a povinnosti odvodů. Daniel Fojtů naopak se přimlouvá za návrh s tím, že návrh vychází z potřeby řešit existující nejednotnou praxi. Milan Přívratský mluví o svatokupectví. Dan Ryšavý volá po objasnění toho, jaká je skutečnost v církevní praxi.
Synod k tématu přijal pozměňovací návrh ve znění: Synod ukládá synodní radě, aby vydala směrnici upravující řádné vykonávání služebností (svateb, pohřbů).
16:00 | Přes návrh konventu Pražského seniorátu ČCE doporučuje synodu, aby sbírka Hlavní dar lásky byla přejmenována na Hlavní stavební projekt přešel synod k dennímu pořádku. K této změně fakticky došlo přijetím jednoho z předchozích usnesení.
15:56 | Odpolední jednání v plénu se prodlouží o hodinu, jednání v komisích začne až v 17 hodin. Do té doby poběží i náš online přenos.
15:29 | Tematický blok shrnula Radka Hojková. Podle ní není misie primárně lidské úsilí, ale Boží iniciativa, ke které se můžeme přidávat. Ideálním misionářem může být místní sbor - místo, kde se víra žije a sdílí. Jordan Tomeš vysvětlil některé pojmy, které při průkopnoctví žijí. Naslouchání – služba a láska – budování komunity – objevování víry – nová forma církve – a znovu.
Radka Hojková
15:20 | Jaké aktivity vytvářejí přirozený most mezi sborem a novými zájemci? To je otázka, o které debatovalo plénum ve skupinkách. Padaly názory: společné jídlo a zpěv, víkendovky, tábory, noc kostelů, akce pro děti...
15:05 | Tematický blok „průkopnictví – nové formy církve“ zahajuje synod společným zpěvem. Na úvod vystupuje Jonáš Zejfart. Pokračuje Roman Mazur, který vysvětluje koncept průkopnictví. Jde o kontaktní, aktivizační a misijní aktivity navenek. Církev reaguje na svět kolem, snižuje se práh aktivit, vysunuje se jakýsi most směrem k nedůvěřivé veřejnosti. Průkopnictví spočívá v tom, že aktivity sboru vykračují ven, přičemž zvěstování evangelia nechybí. Příkladem takovéto dobré praxe je například Nekostel – bohoslužby v rockovém klubu (Saša Jacobea), potravinová banka na Zbraslavi a komunita kolem ní (Mikuláš Vymětal) nebo společenství Ká dvojka v Karviné, které se schází v socialistickém kulturáku (Otmar Humplík).
člen předsednictva Matěj Cháb
14:55 | Dodržování pravidel péče řádného hospodáře je téma, k němuž hovoří Jan Matějka. Jiří Schneider navrhuje pozměňovací návrh vypuštěním striktního odkazu na cenové mapy ("nájemné se sjednává zásadně v obvyklé výši, která se stanoví znaleckým odhadem nebo podle cenové mapy"). Matěj Cháb vnímá, že trend je dobrý, ale různé sbory potřebují různý čas k úvaze, jak se v dnešní době moudře starat o majetek, proto nepreferuje změnu řádů, ale spíš postupnou informovanost a diskusi. Právník Adam Csukás: změna v řádech je spíš než represe bezpečným prostorem, ohraničení pravidel. Péče řádného hospodáře v pojetí řádů ČCE má svá specifika. Senior Matěj Opočenský se ptá, zda část např. nemovitosti k ekonomickému pronájmu může být vyčleněna např. jako finanční podpora lidem v tíživé situaci. Adam Csukás informuje, že to samozřejmě možné je, ale cílem je, aby to bylo transparentní. Synod usnáší změny Řádu hospodaření církve a Pravidel hospodářské pomoci dle uvedeného pozměňovacího návrhu. ✔️
14:50 | Synod bere na vědomí informaci o postupu přípravy stavby nové budovy pro pražské školy Evangelické akademie.
Záměr výstavby školy byl schválen na 1. mimořádném zasedání 36. synodu dne 11. 1. 2025. V návaznosti na toto schválení bylo dokončeno výběrové řízení na správce stavby, jehož úkolem je zejména zajistit technický dozor stavebníka, koordinátora bezpečnosti práce a cenového konzultanta. Vítěznou firmou se stala společnost Building management solutions s. r. o., smlouva s ní byla podepsána 29. 1. 2025. Společně s autorkou projektu, správcem stavby a administrátorskou firmou byly připraveny parametry výběrového řízení na dodavatele stavby. Výběrové řízení bylo zahájeno dne 7. 3. 2025. K datu 30. 3. 2025 jsme obdrželi pět žádostí o dodatečné informace, na jejichž základě jsme prodloužili lhůtu pro podání nabídek do 9. 5. 2025. Došlé nabídky se nyní vyhodnocují. Proces je na dobré cestě.
14:40 | Otevřena rozprava k tématu systému podpory pro nakládání s nemovitostmi vyžadujícími rekonstrukci. Jiří Schneider informuje, že požadovaný systém péče o nemovitosti byl vytvořen na webu peceostavby.e-cirkev.cz. Probíhá pilotní projekt „sborových auditů“, jejichž výsledkem je nezávazné doporučení, co s nemovitostmi dělat. Tyto cenově dostupné audity do budoucna chceme nabídnout všem sborům. Smyslem je proměnit břemeno v hřivnu. V něco, co bude mít smysl pro komunitu. Synodem přijato. ✔️
člen synodní rady Roman Mazur
14:35 | K tématu sloučení systémů podpory z prostředků PF hovoří Roman Mazur: Stávající systém podpory sborů byl složitý a nepřehledný (misijní, podporovaná, strategická místa, přispěvek ze solidárních prostředků), žádný z dosavadních formátu není příliš flexibilní. Nový systém umožní synodní radě poskytovat farním sborům podporu pružněji a více cíleně, přičemž větší důraz bude kladen na účelnost vynaložené podpory (provázanost s rozvojovým plánem sboru), jejíž použití se bude vyhodnocovat důsledněji. Přijato. ✔️ ✔️
v první řadě zasedá synodní rada
14:25 | Na řadě je odložené jednání o návrhu na změnu Statutu Personálního fondu. Adam Csukás připomíná, že administrované sbory už nyní mají povinnost platit sboru administrátora 20 % odvodu do Personálního fondu, nově bude ale administrovaný farní sbor odvádět tento příspěvek přímo do Personálního fondu, nikoli sboru, z něhož administrátor je (staršovstvo tohoto sboru tak např. nebude moci rozhodnout o odpuštění tohoto odvodu).
Pozměňovací návrhy stanovují, že odvod do PF administrovaného sboru i snížení odvodu sboru administrátora se mají počítat pouze z paušální části odvodu do PF, a dále, že předpis odvodu Personálního fondu v daném roce a jeho výpočet je stanoven na základě obsazenosti vždy počtem dní předmětného roku (a nikoliv měsíci roku).
14:15 | Loňskému synodu byly předloženy dvě varianty transformace Jeronýmovy jednoty (JJ) jakožto zvláštního zařízení církevní služby. Poněvadž obě varianty vyžadují změnu Církevního zřízení, synod zahájil řízení o jeho změně a zároveň požádal konventy o vyjádření k navrhovaným variantám transformace JJ. Většina konventů se vyjádřila pro první variantu, která znamená zachování existující struktury JJ pod srozumitelnějším názvem. Současně se v diskusi objevil oproti původně navrhované verzi Jeronýmova jednota – nemovitostní fond návrh, který nejlépe vyjadřuje poslání JJ: Jeronýmova jednota – stavební fond. ✔️
Pro větší srozumitelnost budou používány nové názvy pro celocírkevní sbírky pro JJ: Sbírka na Hlavní dar lásky bude prezentována jako Sbírka na hlavní stavební projekt. Sbírka darů bude výhledově rozdělována prostřednictvím katalogu projektů (podle vzoru Gustav-Adolfského spolku). Systém, kdy by sbory či jednotliví dárci mohli přispět do společného fondu sbírky darů nebo přímo na konkrétní projekt, musí být ještě připraven. Sbírka na Jubilejní toleranční dar bude prezentována jako Sbírka na fond zápůjček. ✔️
Pokud jde o varianty finanční solidarity sborů při péči o nemovitosti, většina konventů odmítla nějaké z forem povinného solidárního odvodu, ale podporuje variantu dobrovolného příspěvku do sbírky darů ze sborů, jež mají příjem z pronájmu sborových prostor vč. bytů a z prodeje nemovitostí, a to v doporučené výši (např. 5 %). Jde vlastně o zachování stávajícího stavu – synod by sborům mohl adresovat výzvu „5 % na stavební fond“. Toto vše synod schválil. ✔️
14:10 | Na programu je bod transformace Jeronýmovy jednoty do grantového systému. Je to malý, ale systémový krok, který lépe vysvětluje, o co se v případě JJ a sbírek jedná, vysvětluje synodní kurátor Jiří Schneider.
14:00 | Odpolední jednání zahajuje modlitbou Hana Pojezdná. Zpíváme píseň 328. Synod odlasoval zkrácení času pro jednotlivé příspěvky v rozpravě na 3 minuty. Jednání synodu má totiž mírné zpoždění.
Nyní probíhá polední přestávka. Jednání synodu a s ním také online reportáž budou pokračovat ve 14 hodin. Dobrou chuť, pokud právě obědváte.
11:48 | Na závěr dopoledního bloku je na pořadu modlitba Jana Hrudky a píseň.
11:39 | Probíhá představení nových ředitelek a ředitelů středisek Diakonie Českobratrské církve evangelické za jejich osobní účasti. Jejich medailonky čte ředitelka Diakonie Hana Sklenářová. Synod je doprovází potleskem.
Nové ředitelky a ředitelé středisek Diakonie ČCE:
Diakonie Náchodsko: Lucie Pavlistová,
Diakonie Blanka v Písku: Marie Bácová,
Diakonie Praha: Renata Chmelová,
Středisko humanitární a rozvojové spolupráce: Kinga Komorowska,
Diakonie Sobotín: Jan Hofschneider,
Diakonie Svitavy: Květa Kellerová,
Diakonie Vrchlabí: Barbara T. Omrtová,
Diakonie Valašské Meziříčí: Lenka Kostelná.
11:35 | Synod zdraví za delegaci zahraničních hostů Jonathan Terino, farář Valdenské církve v Itálii. Zmiňuje naši společnou historii i to, jak podobně čelíme současným výzvám – především vůči členům církve i společnosti, kteří jsou zapomenutí nebo na okraji.
Jonathan Terino, farář Valdenské církve v Itálii
11:32 | Synod usnáší, že v roce 2026 budou ve všech farních sborech ČCE povinně vykonány tyto celocírkevní sbírky:
1. Sbírka Hlavní dar lásky Jeronýmovy jednoty – Boží hod velikonoční
2. Sbírka pro Diakonii – svatodušní svátky
3. Sbírka pro Evangelickou akademii – první neděle v září
4. Sbírka pro sociální a charitativní pomoc – Díkčinění
5. Sbírka na Jubilejní toleranční dar Jeronýmovy jednoty – do konce října
6. Sbírka pro bohoslovce, vikariát, podporu začínajících kazatelů a další vzdělávání kazatelů – Boží hod vánoční.
11:28 | Končí rozprava a začíná schvalování ekonomických zpráv. Synod schválil hospodaření povšechného sboru za rok 2024, účetní hospodářský výsledek a jeho rozdělení, jakož i čerpání rozpočtu pro rok 2025. Tento rozpočet je sestaven jako vyrovnaný, rozdělený na tři oddíly: duchovenští zaměstnanci, provoz PS a údržba stávajícího majetku, velké projekty a rozvojové investice. Synod schvaluje celocírkevní repartice (rozpočítané dle stávajícího poměru na senioráty) pro rok 2026 ve výši 8 mil. Kč.
Synod také schvaluje závaznou výši odvodu do Personálního fondu za plný kazatelský úvazek na rok 2027 ve výši 500 000 Kč, přičemž paušální část odvodu činí 390 000 Kč a základ pro výpočet poměrné části odvodu činí 110 000 Kč.
11:20 | Martin Balcar upozorňuje na nové podcasty (E-cirkev) na různá témata včetně ekonomických. Nabádá všechny, aby šířili tyto informace mezi členy sborů. Peníze ze zahraničí často pocházejí z otevřených výběrových řízení našich partnerů, ve kterých jsme velmi úspěšní.
11:13 | Jiří Schneider děkuje všem, kdo se v posledních letech věnují církevní ekonomice. Vynucený krok odluky církve od státu jsme zvládli dobře. „Jsem hrdý na to, že moje církev hospodaří odpovědně a transparentně.“ Do budoucna bude potřebovat další dobré ekonomy, mysleme na to. K zahraničním dárcům: víc a víc se soustředíme na vzájemně obohacující spolupráci. Zahraniční partneři i nadále chtějí investovat do našich rozvojových projektů, výrazně méně do nemovitostí nebo mezd. Mluvme v tomto kontextu spíše o spolupráci než o darech.
„Jsem hrdý na to, že moje církev hospodaří odpovědně a transparentně.“ (Jiří Schneider)
11:10 | Matěj Cháb upozorňuje na dary, které církev každoročně získá. Je to dobrá práce fundraisingu. Dary zároveň plynou převážně od našich západních partnerů a sesterských církví. Navrhuje, abychom omezili příjem darů z tohoto směru, dostáváme se do situace, kdy je už nepotřebujeme. Spíše se chceme sebevědomě zařadit mezi tyto vyspělé země.
11:06 | Milan Přívratský upozorňuje na dle jeho názoru nesrovnalosti v příjmech a výdajích předložených finančních výkazů.
11:03 | Jiří Bureš děkuje za skvělé materiály a dostatečné informace. Uvádí příklad z vlastního sboru, kdy uspořádali setkání s tématem financí a výše příspěvků na církev. Lidé se zajímají o to, jak se s penězi nakládá. Klade si otázku, jak předat informace o úspěšném hospodaření široké církevní veřejnosti. Navrhuje nějakou prezentaci či kampaň.
10:50 | Zprávu podává revizor hospodaření povšechného sboru Jakub Šilar. Účetní uzávěrka byla zkontrolována, rozpočet na rok 2025 prověřen. Za hospodářskou komisi podává zprávu Jan Matějka. Poté je otevřena rozprava k hospodářským zprávám.
10:43 | Na poutavou prezentaci Petra Štulce navazuje jeho žena Věra Štulcová, vedoucí ekonomka ÚCK, a popisuje vztah rozpočtu k celkovým peněžním tokům v rámci povšechného sboru.
Vedoucí ekonomka Ústřední církevní kanceláře Věra Štulcová.
10:20 | Jednání synodu pokračuje blokem o hospodaření povšechného sboru. Ekonom Petr Štulc hovoří o systému financování mezd duchovenských zaměstnanců a o plánu odvodů do Personálního fondu. Finanční toky jsou znázorněny na infografice.
Ekonom Petr Štulc přehledně popisuje svět (církevních) financí.
10:00 | ☕️Vyhlášena krátká přestávka, je třeba se občerstvit a protáhnout. ☕️☕️☕️
9:50 | Synod nyní jedná o tom, zda komise pro soužití s LGBT+ lidmi zřízená synodem má dále pokračovat ve své činnosti. Hlasování o budoucnosti LGBT+ komise bylo odloženo na jednání v komisích.
9:45 | Synod bere na vědomí stanovisko komise a podporuje rozhovor v církvi k této otázce.
9:35 | Komise pro soužití s LGBT+ lidmi předložila synodu tato tři variantní usnesení, o nichž se nyní otevírá rozprava a přicházejí k nim stanoviska komisí.
1. Komise doporučuje synodu přijmout usnesení umožňující kazatelům a kazatelkám ČCE asistovat při uzavírání partnerství osob stejného pohlaví formou církevního sňatku.
2. Komise doporučuje synodu přijmout usnesení, že svazek osob stejného pohlaví může být manželstvím.
3. Komise doporučuje synodu, aby toto zasedání synodu nepřijímalo žádné usnesení, které se týká stejnopohlavních svazků. (Přes tento návrh přešel synod k dennímu pořádku, protože je fakticky vyloučen přijetím předchozího usnesení).
9:32 | Synod schvaluje možnost asistovat při uzavření partnerství osob stejného pohlaví. Pro 62 synodálů, proti 7. Celé schválené znění najdete v PDF tady.
9:25 | ✋ Skončila debata a přistupujeme k hlasování. Pozměňovací návrh pražského seniorátu neprošel. Hlasujeme tedy o původním návrhu se změnami navrženými právní komisí (aby byl hlasovatelný).
farář Daniel Ženatý
9:15 | Rozprava k tématu stejnopohlavních párů pokračuje: farář Jiří Bureš apeluje na to, aby staršovstva rozhodovala vždy o konkrétních žádostech párů, nesouhlasí tedy s pozměňovacím návrhem z pražského seniorátu. Farář Jiří Tengler: nebojme se úkonu registrace, pokud nám ji stát dává. Jděme lidem naproti, usnadňujme jako církev lidem důležité životní úkony. David Braha ze západočeského seniorátu vysvětluje smysl níže zmíněného Sokolovského memoranda. Asistování kazatelů u registrovaného partnerství je logickým krokem. Obecné vyhlášení manželství pro všechny je ale pro nás nepřekonatelné, měla by o tom rozhodovat staršovstva v konkrétních případech. Farářka Anna Pokorná vystupuje na podporu pozměňovacího návrhu pražského seniorátu. Rozdílnost přístupu ke stejnopohlavním a různopohlavním párům je nedůstojná, stejně jako povinnost získat v daných případech stanovisko staršovstva. Buďme citliví. Emeritní synodní senior Daniel Ženatý upozorňuje na nebezpečí, že staršovstva budou v různých případech postupovat různě dle osobních preferencí, navíc s nebezpečím jiných názorů při obměně staršovstva.
právník Adam Csukás
9:10 | Vlastislav Stejskal vysvětluje, že v Moravskoslezském seniorátu je situace složitá, proto ani konvent nedospěl k jednozačnému stanovisku (viz také infografika níže). Právník Adam Csukás shrnuje právní souvislosti a vztah pojmů sňtatek – partnerství – manželství. Sňatek je pouze formou uzavření manželství nebo partnerství. Manželství je svazek osob různého pohlaví, partnerství je svazek osob stejného pohlaví (Podle platných zákonů ČR od 1. ledna 2025).
9:05 | Pavel Pokorný informuje o dopise, který obdržel od D. Brahy: dopis je prosbou, abychom zvážili, "zda v tomto funkčním období synodu tuto agendu dále rozvíjet". synodní senior má za to, že v případě asistování evagelických farářů a farářek u uzavírání partnerství stejnopohlavních párů jde o vyjasnění již otevřené otázky. Jiné téma je diskuse nad označováním tohoto vztahu jako manželství.
farář Martin Zikmund
9:00 | Martin Zikmund konstatuje, že debata se zkvalitňuje vzájemným nasloucháním. Západočeský seniorát patří k nejvíce kritickým vůči žehnání LGBTQ lidem, hrozilo, že některé sbory vystoupí z církve. Vznikl text tzv. sokolovského memoranda. V komisi vnímá jistou nerovnováhu, ale zároveň velkou otevřenost vůči konzervativnějším pohledům.
Petr Pivoňka, předseda komise pro soužití s LGBTQ lidmi
8:50 | Jako první referuje předseda komise pro soužití s LGBT+ komunitou Petr Pivoňka. Konstatuje, že veřejná a kultivovaná debata k tématu stejnopohlavních vztahů v ČCE probíhá. Přináší do církve hlubší vnímavost, setkávání, vzájemné naslouchání. Prakticky se naplňuje, že spolu žijeme v jedné církvi.
Na základě ročního studia různých textů a rozhovorů dospěla komise k rozhodnutí předložit 3. zasedání 36. synodu následující tři stanoviska:
1. Komise doporučuje synodu přijmout usnesení umožňující kazatelům a kazatelkám ČCE asistovat při uzavírání partnerství osob stejného pohlaví formou církevního sňatku.
2. Komise doporučuje synodu přijmout usnesení, že svazek osob stejného pohlaví může být manželstvím.
3. Komise doporučuje synodu, aby toto zasedání synodu nepřijímalo žádné usnesení, které se týká stejnopohlavních svazků.
8:40 | Dostáváme se k rozpravě k tématu projednávaného na konventech v průběhu loňského roku: Možnost asistovat při partnerství osob stejného pohlaví. Touto problematikou se zabývalo všech 14 konventů.Výsledek je znázorněn v infogravice výše.
8:30 | Debata pokračuje. Jiří Tengler: máme hledat obecné řešení, toto je velmi nesrozumitelné a nepřehledné. Janina Zemanová: ze zkušenosti členky pastýřské rady jde v podobných případech vždy o velmi citlivé kauzy spojené s mlčenlivostí a dopadem do osobních životů. Proto by se měla věnovat změnám řádů velká péče. Matěj Opočenský: podpořil názor synodního seniora. Daniel Ženatý považuje řešení Pavla Pokorného za čestné – umožní, aby se synod už nevracel k uzavřené kauze. Filip Keller je znepokojen, že zpochybňujeme ustanovení, která máme. Kompetence synodní rady jsou jasně dané. Nenáme je zpochybňovat ani přestupovat. Jan Amos Dus: Neotevíráme konkrétní kauzu, ale jednáme o revokaci dvou usnesení minulého synodu. Není třeba strašit s otevíráním konkrétních kauz. Předsednictvo na závěr diskuse sděluje, že návrh Z. Šorma postupuje komisím dle obvyklé procedury.
8:25 | Dalším řečníkem je synodní senior Pavel Pokorný. V případě konkrétního odvolání případu z loňského roku vyslovuje názor, že není možné revokovat loňské rozhodnutí. Možnost odvolání tehdy žádná ze stran nevyužila.
8:22 | Předsednictvo synodu ústy Michala Kitty má za to, že takovýto podnět nelze podat k synodu, takže by o něm neměl synod jednat. Postup by měl být jiný: usilovat o změnu příslušných řádů.
Předseda synodu Michal Kitta
8:19 | Prvním bodem jednání je včera přijaté doplnění programu od Zvonimíra Šorma – možnost přezkumu rozhodnutí SR o neudělení pokynu k volbě kazatele. Tomuto tématu se bude synod věnovat maximálně 30 minut.
8:16 | Odsouhlasena technikálie – první vystoupení řečníků v rozpravě na 5 minut, druhé zkráceno na 3 minuty.
8:09 | Jakub Zajíc dostává prostor ke krátké prezentaci projektu „Pobyty pro Ukrajinu“, tedy aktivity, která se stará o občerstvující pobyty pro dobrovolníky dlouhodobě pracující ve válkou zmítané Ukrajině. Na tuto iniciativu pod záštitou Diakonie ČCE byla věnována také včerejší sbírka při úvodních bohoslužbách synodu.
8:03 | Synodálové a synodálky zahajují nový den společnou písní a modlitbou Ludvíka Pastryříka.
8:00 | Dobré ráno, vítáme vás u online reportáže z druhého jednacího dne synodu, který právě začíná.