Přinášíme vám online textové a fotografické zpravodajství ze zasedání synodu Českobratrské církve evangelické, které probíhá od 15. do 17. května 2025 v Komunitním centru Matky Terezy v Praze na Chodově.
14.40 | Závěrečné pobožnosti se ujímá Filip Keller. Po modlitbě následuje požehnání a píseň 427 – "Cesta tvá dál ať stoupá..." .
To je i z našeho přenosu vše. Děkujeme vám za pozornost a za modlitby, kterými provázíte své synodálky a synodály.
Loučíme se s vámi a přejeme pěkné dny. ✅
14.35 | V závěrečném sdělení přečetl předseda synodu Michal Kitta návrh dopisu, který synod adresuje bývalému předsedovi synodu Jiřímu Gruberovi. "Je to vzácné a nesamozřejmé, když se můžeme o věcech bavit ve vzájemném respektu, s empatií... a vážíme si toho," uzavřel M. Kitta. Na příští zasedání se synod sejde v Chebu v květnu 2026.
14.30 | Návrh, aby SR aktivně neoslovovala zahraniční dárce ❌ neprošel. Naopak odhlasován byl záměr zveřejňovat seznam synodálů včetně kontaktů ✔️. Neprošel ani poslední návrh, který vzešel z dnešní rozpravy, a měl uložit synodní radě, aby se při výkladu a aplikaci nálezů a pokynů pastýřských rad držela zásady uměřenosti a zásady in dubio pro reo (v případě pochybnosti ve prospěch viníka). ❌
14.20 | Jiří Bureš přišel s pozměňovacím návrhem: synod by věc neschválil, ale uložil by synodní radě, aby systém vymyslela a rozpracovala. Synodní kurátor Jiří Schneider tento postup nedoporučil. "Věci mají vznikat zespoda. Tohle je ten případ. Nechtějte po nás, abychom něco vymýšleli a implementovali to shora. Pojďme cestou pilotních projektů - nejprve věc někde vyzkoušejme a uvidíme, jak se osvědčí," apeloval synodní kurátor. V další diskusi zazněly příklady dobré praxe v různých sborech. Například v pozici společně placených (sdílených) konzultantů nebo účetních napříč sbory. Přes původní návrh M. Opočenského nakonec synod přešel k dennímu pořádku.
14.05 | Na pořadu je návrh z pléna od pražského seniora Matěje Opočenského. Přichází s nápadem na rozvoj sborového managementu. Jednalo se o návrh rozpracování modelu funkce placeného sborového hospodáře. Komise k němu nebyly vstřícné. Navrhly přechod k dennímu pořádku (vůbec se jím nezabývat), případně po dlouhém rokování doporučily návrh nepřijmout, protože je obtížně realizovatelný. K materiálu je otevřena rozprava, ve které předkladatel vysvětluje svůj záměr uvolnit ruce farářům.
14.00 | Poslední jednací blok zahajuje synod pobožností Jakuba Pavlise. Zní píseň "Mocný Bože, při Kristovu..."
13.57 | Předsednictvo čeká v plné sestavě, sál je zaplněn asi ze dvou třetin. Chybí hlavně poradci. Začínáme za pár chvil.
12:10 | Bodů k projednání už nezbývá mnoho. Předsednictvo nyní vyhlašuje pauzu na oběd.⌚️ Pokračovat budeme odpoledním blokem od 14.00 hod. ⌚️
12:10 | Pobožností zakončuje dopolední blok náměstkyně synodního kurátora Simona Kopecká. Sálem zní píseň č. 769 – Jeden Pán, jedna víra.
12:05 | O možnost promluvit požádal ještě předseda Jeronýmovy jednoty Jaromír Křivohlavý. Vyřídil pozdravy ⭐️ od někdejšího předsedy synodu Jiřího Grubera ⭐️.
11:54 | Zbývá několik nevypořádaných návrhů. Jedním z nich je i otázka případného prohlášení synodu. O něm se teď na plénu dlouze rokuje. Poslanci přistoupili k hlasování a v následném hlasování se vyslovili pro přijetí ‼️ tohoto PROHLÁŠENÍ:
Českobratrská církev evangelická se znepokojením sleduje, že v některých regionech České republiky narůstá sociální napětí a existenční nejistota. Vybízí proto své sbory k otevřenosti, solidaritě a konkrétním projevům blízkosti vůči lidem zasaženým chudobou, vyloučením či nespravedlivým hodnocením společnosti.
Církev se setkává s příběhy lidí, kteří nesou tíhu ekonomických proměn, ztráty perspektivy a důstojnosti – a to nejen v tzv. vyloučených lokalitách, ale i mezi seniory, rodinami s dětmi, lidmi s postižením či pracujícími v nejistých podmínkách. Taková realita nás vede ke ztišení, k modlitbě i k činům.
Hledání konkrétních podob účinné pomoci se neobejde bez znalosti místních podmínek a spolupráce s těmi, kdo v daném regionu nesou odpovědnost či mají zkušenost. Doporučujeme sborům, aby si vytvořily přehled kontaktů na instituce veřejné správy (např. Úřad práce, sociální odbory obcí) i na neziskové organizace (např. Diakonie ČCE, Charita, Člověk v tísni, ADRA, Armáda spásy, Potravinové banky ad.) a navázaly s nimi kontakt ještě před vznikem akutní potřeby.
Tam, kde to je možné, nechť se sbory zapojí do existujících místních iniciativ nebo vytvoří vlastní, a to s vědomím své role nikoli jako odborníků, ale jako svědků víry a lidské blízkosti.
Vyzýváme zároveň k veřejnému odmítnutí stigmatizace lidí pobírajících sociální podporu a k jasnému odsudku rasismu, anticiganismu a všech forem lidského ponižování. Tam, kde vzniká napětí mezi různými skupinami obyvatelstva, mohou sbory nabídnout prostor pro bezpečný rozhovor – v podobě tzv. kulatých stolů nebo moderovaných setkání – a být tak nástrojem smíření a porozumění.
Prosíme kazatele a kazatelky, aby ve svém veřejném i sborovém působení připomínali sociální rozměr evangelia – důraz na lidskou vzájemnost, povinnost úcty a právo na důstojný život pro každého.
Evangelium nás nevede k odsudku, ale k nesení břemen jeden druhého – a právě v tom je církev nadějí pro dnešní svět.
3. ZASEDÁNÍ 36. SYNODU ČESKOBRATRSKÉ CÍRKVE EVANGELICKÉ
plénum synodu ve víru jednání
11:30 | Dalším bodem je do programu dodatečně přidaný podnět celocírkevního faráře pro duchovenskou službu Zvonimíra Šorma, který žádá revokaci, tedy zrušení a odvolání usnesení č. 21, které usneslo 2. zasedání 36. synodu ČCE v roce 2024. K tématu byla otevřena rozprava. Po rozpravě se přistupuje k ✋hlasování ✋. Nejprve se hlasuje o návrhu, který podal Z. Šorm. 60 hlasů bylo proti. Návrh neprošel ❌. Z projednávání této věci v komisích vzešel protinávrh teologické komise v tomto znění: "Synod pověřuje synodní radu, aby do příštího zasedání prozkoumala a připravila možnost přezkoumání případů, kdy nebyl vydán pokyn k volbě." Tento návrh byl přijat ✔️. Přes další návrh Z. Šorma v obdobné věci přešel synod k dennímu pořádku.
11:25 | Následují návrhy z jednání komisí a body, které komisím postoupil synod v rámci předchozích jednání. Prvním z nich je otázka dalšího působení komise pro rozhovor o soužití s LGBTQ lidmi v církvi. Synod přijal následující usnesení: Synod s velkou vděčností konstatuje, že Komise pro rozhovor o soužití s LGBTQ lidmi v církvi svou dosavadní činností významně přispěla k důstojnému vedení rozhovoru, děkuje za její činnost a ukončuje její působení. Synod pověřuje synodní radu, aby pomocí svých stávajících či nově pověřených poradních orgánů pamatovala na nutnost vést eticko-teologickou debatu o aktuálních otázkách.
ředitelka Diakonie ČCE Hana Sklenářová
11:15 | Synod přijal ✔️ zprávu o činnosti Dakonie ČCE a zprávu dozorčí rady Střediska humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE.
Důležité momenty Diakonie ČCE v roce 2024:
1. ledna 2024 zahájilo činnost středisko Náchodsko, které vzniklo sloučením diakonických středisek v Náchodě a Jaromeři. Započala výstavba Domova pro seniory ve Vendolí. Novou ředitelkou Humanitárního a rozvojového střediska Diakonie se stala Kinga Komorowska. Projekt Pečuj doma přešel do správy ústředí Diakonie. 13. června bylo v rámci diakonického střediska Klobouky u Brna slavnostně otevřeno nové Sociálně terapeutické centrum Radost v Hustopečích. 17. srpna proběhlo slavnostní otevření nového Domova Pomněnka pro lidi s demencí a Alzheimerovou nemocí v Novém Měste na Moravě. Od 13. září se Diakonie prostřednictvím Humanitárního a rozvojového střediska zapojila do pomoci lidem zasaženým povodněmi na Moravě. 2. října proběhlo slavnostní otevření rozšířeného Denního stacionáře Zahrada ve vsetínském středisku. 29. listopadu proběhlo slavnostní otevření nového domu Chráneného bydlení Ovečka v Diakonii Brno.
11:10 | ⭐️Radostná zpráva ⭐️ procesního charakteru: poprvé v průběhu jednání se synod dostal do předstihu oproti navrženému programu. Zatímco ještě včera byli poslanci asi půl dne v prodlení za navrhovaným programem, nyní už se podařilo ztrátu dohnat a začínají se projednávat body, které měly být původně na pořadu až dnes odpoledne.
11:05 | Pokračuje také příprava nové Agendy ČCE. Synod nyní schválil ✔️✔️ liturgické forumuláře pro pohřební shromáždění v té podobě, jak je pozměňovacími návrhy upravila teologická komise synodu.
11:00 | ❗️Shromáždění povstalo a chvílí ticha uctilo památku bratra Jaromíra Dusa, někdejšího poradce synodu. Zprávu o jeho dnešním úmrtí oznámil předseda synodu Michal Kitta.
10:50 | Synod schválil ✔️ Supervizní program ČCE a přenechal pravomoc schvalovat další jeho změny synodní radě. Supervize představuje jednu z významných forem podpory kazatelům i dalším pracovníkům církve. Rok od roku přibývá těch, kdo interní supervizi využívají. Zvykáme si na ni a stále více ji oceňujeme. Supervizoři se dále vzdělávají, scházejí se a vyhodnocují dosavadní praxi. Se zaujetím a zájmem usilují o její zlepšení. Ve spolupráci s odbornými lektory, zástupci synodní rady a pracovníky církevního ústředí připravili tuto úpravu Supervizního programu.
Důvodem změn v dokumentu je rozvoj interní supervize, rozšíření okruhu těch, kdo supervizi mohou využívat, pokračující vzdělávání supervizorů a rozšíření nabídky v supervizi, změny ve vykazování a evidenci supervizí, otevření interní supervize pro nové zájemce z řad kazatelů, sepsání a schválení nových dokumentů.
synodní senior Pavel Pokorný
10:40 | K následujícímu bodu se otevírá rozprava. Jde o analýzu práv a povinností členů církve, specificky pak o to, zda člověk může být členem církve i když není pokřtěn do konkrétního sborového společenství (ale do jiných forem společenství). To souvisí napříkad s průkopnickými místy, které jsou misijní aktivitou za níž vznikají nikoli sborová, ale jiná společenství. Proto chce synod uložit synodní radě, aby rozpracovala teze o křtu a účasti v průkopnických místech a výsledek předložila 4. zasedání 36. synodu. Synod chce také pozvat staršovstva, seniorátní výbory a konventy k rozhovorům o průkopnických místech a nových možnostech, které se církvi nabízejí při zvěstování evangelia. Rozprava v sále otevřela kromě této otázky – o pokřtěných, kteří nechtějí být členem církve (nebo konkrétního sboru), – také otázku opačnou: o lidech, kteří chtějí být součástí církve, jsou často "přáteli sboru", ale z nějakého důvodu nemohou, nechtějí nebo neumí přijmout křest. Má takovým lidem církev nabídnout participaci na sborovém životě? Podíl na rozhodování? Zdá se, že i tyto otázky se případným schválením tohoto bodu otevřou k celocírkevní diskusi.
V následném ✋ hlasování ✋ návrh prošel. ✔️✔️ Církev hledá cesty a způsoby, jak odpovídat na výzvy doby a reagovat na současné fenomény, jako je například neochota vázat se, neochota k institucím apod. A toto hledání bude zjevně pokračovat i dál.
10:30 | Následující bod řeší úpravu řádů, ve kterých se vyškrtnou zmínky o několika poradních odborech. Z důvodu dokončení reorganizace poradních odborů synodní rady totiž SR předpokládá SR nově ustavit příslušné pracovní skupiny, které na práci poradních odborů navážou.Odbory jako takové ale přestanou existovat a proto není důvod je zmiňovat v řádech. Následně byly přijaty změny řádů, které byly buď formální, nebo nesporné. Nebylo nutné k nim otvírat diskusi a následným ✋ hlasováýním ✋ vše prošlo. ✔️✔️✔️✔️
10:25 | Jedná se o změně řádu pastýřské služby, a to konkrétně ve věci zveřejňování rozhodnutí. Pastýřská rada může změnit pravomocné rozhodnutí dle čl. 14, odst. 2 (pokud již neodpovídá aktuální situaci). Pokud rozhodnutí o zveřejnění vydala odvolací komise synodu, rozhoduje o jeho změně církevní pastýřská rada. Návrh na změnu rozhodnutí o zveřejnění může podat účastník řízení nebo dotčený správní orgán. Obdobně se postupuje, pokud původní rozhodnutí neobsahovalo výrok o zveřejnění. – To vše následným ✋hlasováním ✋ synod přijal. ✔️
Zdůvodnění: Pravidla zveřejňování rozhodnutí v dosavadní podobě neumožňovala reagovat na změnu situace nebo získání nových informací, ke kterým došlo od doby vydání rozhodnutí o zveřejnění. Proto se umožnila revize rozhodnutí o zveřejnění, popř. jeho dodatečné přijetí (pokud k němu z jakéhokoliv důvodu nedošlo).
10:15 | ⌚️ Syodálům je dopřána přestávka na kávu, občerstvení a protažení údů. ☕️☕️☕️☕️☕️
10:10 | Plénum se zabývá oprávněním synodní rady při pokynu k volbě kazatele. Jde o to, zda je synodní rada oprávněna odmítnout vydat pokyn k volbě kazatele nebo jej vydat s podmínkou, a to i v případech, kdy vydání pokynu k volbě doporučí příslušný seniorátní výbor. Součástí takového rozhodnutí musí být také jeho jasné zdůvodnění. Tento návrh reaguje na loňské jednání, kdy synod přijal usnesení, které bylo výkladem řádů. Objevila se oprávněná námitka, že by synod měl systémově reagovat i úpravou řádů, ne jen výkladem. Proto se k této úpravě přistoupilo letos.
Protože téma souvisí s dodatečným bodem, který na synod vnesl Zvonimír Šorm, otevírá se k tématu další rozprava. Ta do jisté míry kopíruje právě loňskou diskusi v níž se řešilo, zda SR může žádost o udělení pokynu k volbě věcně posuzovat, nebo zda jen zkontroluje dodané náležitosti a pokud jsou splněny, musí mechanicky – bez jakéhokoli posuzování – pokyn udělit. V následném ✋ hlasování ✋ prošel původní návrh. ✔️
Zvonimír Šorm, celocírkevní farář pro duchovenskou službu
9:45 | Nyní se jedná o zavedení minimálního věku pro výpomocné kazatele z řad ostatních členů církve. Komise o věci jednaly a k původně navrhovanému limitu 21 let přidaly také limit 25 let.
V průběhu posledního roku se ke zkouškám na výpomocného kazatele z řad ostatních členů církve hlásilo více mladých lidí. Komise pro zkoušení uchazečů o službu výpomocných kazatelů konstatovala, že kazatelská služba předpokládá nejen znalosti, ale také osobnostní zralost a životní zkušenost. Historicky navazuje současná podoba laické kazatelské služby na institut ordinovaných presbyterů. Podmínka členství ve staršovstvu určovala spodní věkovou hranici, takže nebylo třeba ji stanovovat řády. Synodní rada podporuje co nejširší zapojení mladých členů církve do života církve včetně členství ve správních orgánech, komisích a poradních odborech. Nicméně pro uchazeče o službu výpomocného kazatele navrhuje stanovit podmínku dosažení 21 let v době podání přihlášky.
K tématu byla otevřena rozprava. "Ordinovaná služba neznamená jen napsat kázání, jde o celou řadu činností, u kterých předpokládáme nějakou vyzrálost, zkušenost, kvalifikované doprovázení...," uvedla farářka Radmila Včelná a podpořila návrh hranice 25 let s tím, že možnost připravovat například mládežnické bohoslužby pod supervizí ordinovaného člena církve zůstává nadále zachována. Ordinovaná služba ale obnáší víc. Další diskutující podpořili buď nižší nebo žádné věkové hranice. Po diskusi se přistupuje k hlasování. ✋✋✋✋
Předsednictvo se musí vypořádat s pozměňovacími návrhy, resp. protinávrhy. Řeší se také účinnost případného usnesení (aby nebyli ovlivněni stávající účastníci kurzu pro výpomocné kazatele, kteří nastoupili s tím, že by třeba kurz dokončili před dovršením požadovaného věku).
Neprošla hranice 25 let. ❌ Hlasuje se o hranici 21 let, která prošla. ✔️
členka synodní rady Simona Kopecká
9:40 | Na řadu přišly také opravy řádů týkající se povolávání farářů pro střediska Diakonie ČCE. Synod je přijal. ✔️✔️
9:35 | V souvislosti s přípravou nové koncepce personalistické práce s duchovenskými zaměstnanci církve předložila synodní rada ve spolupráci s příslušnou pracovní skupinou ústřední církevní kanceláře synodu návrh změn řádů, které se týkají celoživotního vzdělávání kazatelů. Ten následným hlasováním prošel. ✔️✔️ Celoživotní vzdělávání je součástí výkonu služby farářů a jáhnů. a faráři a jáhnové jsou povinni vzdělávat se v těchto oblastech:
a) teologické vzdělávání,
b) osobnostní rozvoj,
c) praktické dovednosti.
Nástroje celoživotního vzdělávání jsou:
a) semináře, kurzy a školení,
b) studijní volno,
c) supervize.
Jan Plecháček, referent pro podporu seniorátů
9:25 | Vzhledem k nadcházející volbě nové synodní rady předložila stávající SR synodu návrh změn církevních řádů, které reflektují dosavadní zkušenosti související zejména s přijetím kandidatury za člena synodní rady a působením náměstků synodního seniora. Věří, že navrhované změny zažité praxe i řádů mohou zatraktivnit působení v SR a zabránit vzniku třenic mezi kmenovým sborem náměstků synodního seniora a povšechným sborem: jde o informovanost sborů i kandidátů v dostatečném předstihu, dále nastavení spolufungování po volbě a úprava povolací listiny, pevné nastavení úvazků náměstků synodního seniora (vůči sboru a SR), doplnění farářských úvazků na dotčených sborech apod.
K tématu se otevřela rozprava. Praktické zkušenosti doplnil a k hlasování PRO povzbudil náměstek synodního seniora Ondřej Titěra. Právní aspekty doplnili právní poradci synodu Adam Csukás a Jan Plecháček. Návrh se pokusila upravit hospodářská komise, přijat byl pouze jeden její pozměňovací návrh, který zohlednil také povolávání pastoračních pracovníků do služby ve sboru, jehož farář byl povolán do SR. V následném ✋ hlasování ✋ pozměněný návrh jako celek prošel. ✔️✔️
9:20 | Další projednávaná změna řádů se týká přijímání slibů staršovstev, instalací farářů a pověřování členů seniorátních výborů. církev si všímá zátěže seniorů a seniorátních výborů, proto návrh úpravy Řádu o správě církve a Jednacího a volebního řádu nabízí rozšířit výčet těch, kdo pověřují členy staršovstva, členy seniorátního výboru a instalují kazatele sboru. Nově by mohl tyto obřady zajišťovat například i pověřený farář. Jde o inspiraci například ze Skotska, kde podobná praxe dobře funguje. Návrh byl po krátké rozpravě přijat. ✔️✔️
senior východomoravského seniorátu Michal Vogl
9:15 | Prošel ✔️ i návrh předložené úpravy, který reaguje na opakující se dotazy vyplývající z ne zcela zřetelného popisu postupu v případech, kdy se předčasně uprázdní místo některého z volených členů církevního orgánu a na jeho místo nastupuje náhradník. Předložená úprava postup povolávání náhradníků a doplňovacích voleb upřesňuje.
9:10 | Na stole je téma administrace (tedy služba v neobsazených sborech administrátorem z některého se sousedních sborů v rámci seniorátu): Bylo usneseno, že administrátorovi přísluší všechna práva a povinnosti kazatele sboru. Ustanovený administrátor je povinen tuto funkci přijmout a řádně ji vykonávat. Senior může v rozhodnutí o ustanovení administrátora stanovit cíl a rozsah administrace. Pokud tak neučiní, platí, že se rozsah práce administrátora řídí tzv. Minimální náplní práce administrátora sboru schválenou synodem. Schváleno. ✔️
9:05 | Přes další dva návrhy se přešlo k dennímu pořádku, protože totožné návrhy byly schváleny v předchozím usnesení a bylo by bezpředmětné ✋ hlasovat ✋ o nich znovu.
člen synodní rady Ondřej Titěra
8:55 | Dále se jedná o úpravě věkových hranic pro volby. Synodní rada se ve spolupráci se svým poradním odborem pro reformu správy církve zabývala komplexní revizí věkových hranic v církevním zřízení a řádech a předkládložila synodu návrh, aby:
a) věková hranice pro aktivní hlasovací právo (právo volit) byla snížena na 16 let (z 18 let),
b) věková hranice pro pasivní hlasovací právo (právo být volen) byla snížena na 18 let (z 21 let),
c) spodní věková hranice pro hlasovací právo zástupce mládeže na sborovém shromáždění byla snížena na 16 let (z 18 let).
Pokud jde o horní věkové hranice, synodní rada se po zralé úvaze rozhodla synodu žádné změny nepředkládat.
Komise (teologická, výchovná i právní) ve svých jednáních návrh podpořily. K tématu se otevírá rozprava.
Zdá se, že mezi synodály budí toto téma pozornost. Zní názor, že jde o období, kdy mladí lidé dospívají, prožívají mnoho změn. To může být výhodou i nevýhodou. "Povzbuďme mladé k participaci na církevních věcech, jsou právoplatnými členy, máme z nich ve sborech radost - že se zajímají, že s námi tu církev nesou dál..." zní na jedné straně. "Nenuťme mladé, aby studovali řády, rozpočty... ponechme jim jejich mládí, jejich svobodu, jejich lásky," zní z té druhé. Rozprava končí. V následném ✋ hlasování ✋ byl návrh přijat. To zatím neznamená samotnou úpravu věkových hranic. Znamená to, že se otvírá celocírkevní rozhovor na toto téma (synod bude zjišťovat stanoviska sborů a seniorátů). ✔️ ✔️ ✔️
zástupce mládeže Vojtěch Titěra
8:45 | Byla otevřena rozprava k tématu případného zkrácení funkčního období staršovstva a seniorátního výboru na 4 roky. Zaznívají argumenty, že čtyřletý výhled je pro případné přijetí kandidatury na tuto funkci uchopitelnější. Na druhou stranu: pokud by motivací mělo být to, že některé sbory či senioráty mají problém obsadit funkce na stávající (delší) funkční období, pak je taková změna spíš nežádoucí. Zástupce mládeže Vojtěch Titěra nabízí další perspektivu: "Chystá se návrh na možnost volit do staršovstva lidi od 18 let. Představte si, že někdo navrhne vaši kandidaturu na dobu, která je zatím třetinou vašeho života...". Návrh v následném ✋hlasování ✋ nebyl přijat. ❌
Ještě je na stole návrh, aby synod uložil synodní radě, aby příštímu zasedání synodu předložila návrh na zkrácení funkčního období staršovstva na 4 roky. Ani tento návrh neprošel. ❌
Předsednictvo se vrací o jeden krok zpět. Hlasování bylo prohlášeno za zmatečné, proto se o tomto bodě bude ✋ hlasovat ✋opakovaně. Ani v opakované volbě ale návrh neprošel. ❌
k tématu se vyjadřuje farář Jiří Tengler
8:30 | Ve svém 2. zasedání uložil 36. synod konventům, aby zaslaly své stanovisko k záměru připravit úpravu Církevního zřízení a řádů tak, aby ve věci funkčních období pro správní orgány i shromáždění nebylo rozhodující funkční období jednotlivých osob, nýbrž šestileté funkční období příslušného orgánu nebo čtyřleté funkční období příslušného shromáždění. Tento záměr podpořily konventy všech 14 seniorátů. Synodní rada v souladu s tím předkládá synodu návrh změn Církevního zřízení. Synod věc schválil a uložil synodní radě, aby zahájila řízení o změně Církevního zřízení v této věci. Synodní rada má dále předložit příštímu zasedání návrhy na úpravu řádů.
8:24 | Druhým tématem bylo odsouhlasení názvu pro šestý seniorát. Po reformě seniorátů totiž bude nutné senioráty nějak pojmenovat. K tématu byla otevřena rozprava. Některé nové senioráty se shodly na nových názvech, jiné poslaly z konventů protichůdné návrhy. Bylo by tedy potřeba věc rozhodnout. Přes návrh se ale přešlo k dennímu pořádku ✋✋✋, jméno nového seniorátu se tedy bude hledat jindy a jinak, ne na tomto synodu.
synodál Dan Ryšavý referuje o výsledcích jednání právní komise
8:15 | Vracíme se k dvěma bodům, které zbyly z pátku. Nejprve jde v rámci reorganizace seniorátů o přeřazení sborů v Lounech a v Žatci do západočeského seniorátu. Dan Ryšavý se ptá po důvodech, co k takovému návrhu vedly. Vlasta Erdingerová vysvětluje, že jde především o sociální a rodinné vazby, které oba sbory vedou do západočeského. Senior západočeského seniorátu Martin Zikmund navíc vysvětluje, že západočeský seniorát odmítl reformu seniorátů, ale deklaroval vůli případně přijmout nové sbory. Také potvrdil zmíněné sociální vazby obou sborů. Ústecký seniorát nebyl proti. Synod následně přeřazení schválil. ✔️
8:10 | Na úvod změna programu. Zvolený kandidát do Oblastní pastýřské rady III Marcin Pilch svou volbu nepřijímá. Aklamací ✋ byl na tuto pozici zvolen Miloš Vavrečka.
synodálové jsou připraveni na další jednací a hlasovací maraton
8.00 | Předseda synodu Michal Kitta právě zahájil třetí jednací den. O pobožnost požádal Josefa Beneše. Modlitba a společná píseň 626 je povzbuzením do posledního jednacího dne.
7.49 | Včerejší jednání si můžete připomenout v záznamu online streamu nebo v souhrnném článku z pátku.
7.44 | Sál se zatím plní velmi zvolna. Největší pohyb je zatím v předsálí, kde se nabízí káva. Včera byl náročný den – končilo se jednáním v komisích. Některé stihly množství svých bodů projednat až později večer. Poslední zápis (z komise právní) se do systému dostal až kolem jedenácté večerní.
Komise jsou expertním orgánem synodu. Všechny body, na které synod narazí a neví si s nimi v plénu rady, putují do komisí, kde se dočkají podrobnějšího projednání. Komise pak synodálům a synodálkám představí svůj pohled, což mnohddy velmi pomůže následnému rozhodování. A někdy ho taky pěkně zkomplikuje. Tak uvidíme, co si na nás komise připravily.
7.40 | Vítáme vás u textové reportáže. Máme před sebou třetí a poslední den 3. zasedání 36. synodu Českobratrské církve evangelické. Přenos začne v 8.00, stejně jako samotné jednání.