K 25. červnu 2024 vyhlásila synodní rada Českobratrské církve evangelické usnesení 2. zasedání 36. synodu ČCE.
23. - 25. května 2024, Komunitní centrum Matky Terezy, Praha - Háje
Synodní rada ČCE na návrh předsednictva 36. synodu ČCE vyhlašuje tato usnesení 2. zasedání 36. synodu ČCE:
Kompletní usnesení synodu 36-2-2024 včetně příloh
Synod zvolil tyto členy ústředního představenstva JJ: Jaromír Křivohlavý, Jiří Stehno, Marek Vanča a Jan Kirschner.
1. náhradníkem byl zvolen Miloslav Zadražil, 3. náhradníkem Leoš Mach.
Synod zvolil tyto revizory: Jakub Šilar, Jindra Jelínková, Pavla Svobodová a Jiří Groll.
Náhradníky byli zvoleni: 1. náhradník Tomáš Drnek, 2. náhradník Milan Přívratský.
Synod zvolil náhradnicí OPR I z řad právníků Zuzanu Lavickou Švihelovou.
Synod zvolil Ladislava Havelku náhradníkem odvolací komise synodu.
Synod povolal Janu Hofmanovou na místo studentské farářky ETF UK – farářky povšechného sboru na dobu určitou od 1. 9. 2024 do 31. 8. 2029 na pracovní úvazek 75 %.
Synod povolal Martu Židkovou na místo celocírkevní farářky s určením pro Evangelickou akademii VOŠ sociálně právní v Brně na dobu určitou od 1. září 2024 do 31. srpna 2029 na pracovní úvazek 50 %.
Synod povolal Aleše Wranu na místo celocírkevního faráře s určením pro Konzervatoř Evangelické akademie v Olomouci na dobu určitou od 1. září 2024 do 31. srpna 2029 na pracovní úvazek 60 %.
Synod povolal Zvonimíra Šorma na místo celocírkevního faráře pro duchovenskou službu na dobu určitou od 1. ledna 2025 do 31. prosince 2025 na pracovní úvazek v rozsahu 100 %.
ZMĚNY ŘÁDŮ, STATUTŮ A PRAVIDEL
Synod usnáší změnu Řádu o správě církve čl. 24 odst. 1. V čl. 24 odst. 1 se mění písmeno u) a vkládá se nové písmeno v) takto:
Čl. 24. Působnost staršovstva
1. Kromě úkolů stanovených Církevním zřízením přísluší staršovstvu zejména:
…
t. podávat příslušnému seniorátnímu výboru na požádání zprávu o všech záležitostech, které se týkají sboru, a dát mu nahlédnout do sborových spisů a ostatních dokumentů
u. posílat příslušnému seniorátnímu výboru na požádání zápisy ze svých zasedání a ze zasedání sborového shromáždění.
Synod usnáší změnu Řádu pro kazatele čl. 23 odst. 3. Dosavadní odstavec 3 se mění takto:
Čl. 23. Pastorační pracovníci a katecheti
Synod usnáší změny Řádu o správě církve čl. 2 odst. 1, čl. 6 odst. 2 a čl. 18 odst. 1 uvedené v tisku č. 17 na str. 4.
1. Synod usnáší změnu Pravidel zřizování a rušení kazatelských míst čl. 4. Dosavadní čl. 4 se mění takto:
Čl. 4. Prohlášení kazatelského místa za misijní nebo podporované
2. Synod usnáší změnu Pravidel zřizování a rušení kazatelských míst. Do Pravidel zřizování a rušení kazatelských míst se vkládá nový článek 7 tohoto znění:
Čl. 7 Přechodná ustanovení
Kazatelská místa prohlášená za misijní nebo podporovaná před účinností změny Pravidel zřizovaní a rušení kazatelských míst přijaté 2. zasedání 36. synodu, se řídí dosavadní úpravou.
Synod usnáší změny Pravidel grantového systému pro diakonické a rozvojové projekty uvedené v tisku č. 17/2 na str. 4–6.
Synod usnáší změnu Statutu Personálního fondu čl. 5. S účinností od 1. 1. 2025 se dosavadní čl. 5 mění takto:
Čl. 5 Příjmy Personálního fondu
1. Příjmy Personálního fondu tvoří:
a) pravidelné odvody všech církevních sborů dle čl. 6 tohoto statutu,
b) výnosy provozní i investiční části Personálního fondu dle příslušných odstavců čl. 2 tohoto statutu,
c) výnosy sbírky solidarity sborů,
d) finanční náhrada a příspěvek na podporu činnosti dle ŘHC čl. 13 odst. 6,
e) dary tuzemských a zahraničních fyzických a právnických osob.
2. Synod stanovuje pro jednotlivý kalendářní rok či několik kalendářních roků výši odvodu církevního sboru do Personálního fondu.
3. Odvod farního sboru za kazatelská místa do výše jednoho plného úvazku se skládá z paušální části, jejíž výši stanovuje synod usnesením, a z poměrné části, která se pro jednotlivé farní sbory vypočítá ze synodem stanoveného základu pro výpočet poměrné části odvodu podle synodem stanoveného klíče, který zohledňuje život farního sboru za uplynulé období.
4. Odvod farního sboru za obsazená kazatelská místa nad rámec jednoho plného úvazku, Oodvod seniorátního a povšechného sboru za obsazené kazatelské místo a odvod církevních sborů za obsazené místo pastoračního pracovníka odpovídá součtu paušální části a základu pro výpočet poměrné části odvodu stanovených synodem.
5. Pokud synod pro určitý kalendářní rok nestanoví výši odvodu do Personálního fondu, jsou sbory povinny provést odvod do Personálního fondu ve výši stanovené pro poslední kalendářní rok, pro který synod výši odvodu do Personálního fondu stanovil.
1. Synod usnesl, že následující oddíl v příloze č. 1 k tisku č. 22 se mění takto:
Mzdy členů synodní rady
Pro účely tohoto oddílu se stanoví referenční mzda, která představuje 1,8násobek mediánu mezd v České republice za 2. čtvrtletí roku X-1.
Členům synodní rady náleží mzda vyjádřená násobkem této referenční mzdy:
člen synodní rady |
mzda |
synodní senior, synodní kurátor |
1,2násobek referenční mzdy |
náměstci synodního seniora a synodního kurátora |
1,1násobek referenční mzdy |
Členům synodní rady nenáleží příplatky za další práci v církvi ani osobní příplatek.
Členům synodní rady náleží roční odměna ve výši jedné průměrné měsíční mzdy, pokud předseda synodu nerozhodne jinak.
2. Synod schvaluje Pravidla pro tvorbu mezd zaměstnanců povšechného sboru, jak jsou uvedena v příloze č. 1 k tisku č. 22.
Synod usnáší změny Pravidel celoživotního vzdělávání farářů a jáhnů, jak jsou uvedeny v tisku č. 22 na str. 4.
Synod usnáší změny Řádu diakonické práce uvedené v tisku č. 23 na str. 1–9.
Synod usnáší změny v Řádu hospodaření církve, Řádu o správě církve a Řádu pro kazatele, jak jsou uvedeny v tisku č. 24.
Synod schvaluje změnu Statutu Personálního fondu v článku 10 takto:
Čl. 10 Zápůjčky Diakonii ČCE
Synodní rada může Diakonii ČCE za podmínek stanovených tímto článkem poskytnout z prostředků provozní části Personálního fondu zápůjčky za účelem financování provozu Diakonie ČCE nebo některého ze středisek Diakonie ČCE anebo za účelem financování investičních projektů, na které Diakonie ČCE či některé z jejích středisek získá dotaci z fondů Evropské unie či jiných veřejných orgánů nebo institucí.
Podmínkou poskytnutí zápůjčky dle tohoto článku je zajištění zápůjčky zástavním právem zřízeným ve prospěch povšechného sboru k nemovitostem anebo movitým věcem, jejichž hodnota dosahuje 100% výše zápůjčky.
Žádost o poskytnutí zápůjčky je synodní radě oprávněna předložit správní rada Diakonie ČCE po jejím schválení dozorčí radou Diakonie ČCE.
Úrokovou sazbu, délku splatnosti, vhodný způsob zajištění, jakož i případné další podmínky zápůjčky stanoví synodní rada na základě návrhu investičního výboru synodní rady.
Synod vykládá § 20 odst. 3 CZ tak, že „povahu jen správní“ nemají rozhodnutí synodní rady ve věcech vyznání, učení a bohoslužebného řádu církve.
Synod vykládá čl. 4 odst. 10 Řádu pro kazatele tak, že synodní rada je oprávněna odmítnout vydat pokyn k volbě kazatele nebo jej vydat s podmínkou, a to i v případech, kdy vydání pokynu k volbě doporučí příslušný seniorátní výbor. Synod považuje rozhodnutí synodní rady o vydání (nebo nevydání) pokynu k volbě za rozhodnutí ve věcech správních, které je konečné a které nelze napadnout odvoláním.
ÚKOLY PRO 3. ZASEDÁNÍ 36. SYNODU
pro synodní radu, seniorátní výbory a ostatní církevní orgány
Synod ukládá konventům, aby pro 3. zasedání 36. synodu zaslaly své stanovisko (konvent podporuje/nepodporuje) k záměru připravit úpravu církevního zřízení a řádů tak, aby ve věci funkčních období pro správní orgány i shromáždění nebylo rozhodující funkční období jednotlivých osob, nýbrž šestileté funkční období příslušného orgánu nebo čtyřleté funkční období příslušného shromáždění.
Synod vybízí staršovstva a konventy, aby se do 3. zasedání 36. synodu vyjádřily k tomuto textu (včetně návrhu na změnu Řádu sborového života):
Preambule:
Při předkládání návrhu vycházíme z toho, že Bůh v Kristu nabízí spásu všem bez rozdílu a před jeho tváří jsme si všichni rovni. Patříme-li k jeho lidu, žijeme společně v jedné, pestré církvi. V církvi Kristově nemá místo jakákoli diskriminace.
Tím, že synod dává souhlas pouze s „možností“ žehnat stejnopohlavním párům, staví se ke všem stranám otevřeně a všem stranám tak dává příležitost jednat v této věci svobodně dle svého přesvědčení, svého postoje k problematice i svého vlastního svědomí.
Pro upřesnění některých aspektů, které v usnesení z roku 2023 zůstaly nevyjádřeny, předkládáme následující návrh.
Synod ČCE souhlasí s možností požehnání svazků osob stejného pohlaví, pokud o to požádají. Možnost žehnat svazkům osob stejného pohlaví se týká pouze párů, které vstupují do partnerství nebo jsou již partnery podle právního řádu ČR. „Žehnáním“ stejnopohlavnímu páru se rozumí veřejné zvěstování Boží přízně a symbolický akt požehnání vztahu, který mezi dvěma lidmi stejného pohlaví vznikl a má perspektivu závazného dlouhodobého trvání. Požehnání předchází přiměřená příprava.
Je zřejmé, že názory na toto téma nejsou v církvi jednotné. Křesťané berou Písmo vážně a vycházejí z jeho svědectví. Takoví jsou na obou názorových stranách. Odlišné pohledy a postoje vycházejí jak z vnitřního bohatství Písma, tak z různých zkušeností, někdy velmi osobních, ale také ze svobody našeho svědomí před Bohem. Jsme si vědomi, že nikdo nemá plné poznání a pochopení v žádné věci, tedy ani v této, a že se v částečnosti svého poznání vzájemně potřebujeme. Proto hledáme, jak spolu v jedné církvi o těchto věcech navzájem otevřeně, s respektem a citlivě hovořit.
Synod konstatuje, že žádný kazatel není povinen žehnat svazkům osob stejného pohlaví. Bude-li kazatel o takové požehnání požádán, projedná tuto žádost se staršovstvem svého sboru. Může nastat rozdílnost v názorech, kdy farář je ochoten žehnání udělit, ale staršovstvo nikoliv či naopak.
V takových případech je možno postupovat následovně:
a) Bude-li farář k požehnání stejnopohlavnímu páru ochoten, ale staršovstvo bude mít ve své většině odmítavé stanovisko, může farář tomuto páru po řádném projednání požehnat při shromáždění farního sboru, který s tím bude souhlasit, nebo pár odkáže na faráře a farní sbor, kde odmítavé stanovisko k tomuto žehnání nemají.
b) Bude-li staršovstvo ve své většině mít pozitivní přístup k žehnání stejnopohlavnímu páru, ale farář k tomu bude mít odmítavé stanovisko, požehnání v daném sboru vykoná jiný farář.
c) Bude-li mít odmítavé stanovisko k žehnání stejnopohlavnímu páru farář i ve své většině staršovstvo, odkáže farář dotyčný pár na faráře a farní sbor, kde k tomu odmítavé stanovisko nemají.
Řád sborového života – Čl. 3. Příležitostná shromáždění
2. Pro manžele, kteří si přejí požehnání svému sňatku, nebo pro snoubence, kteří chtějí uzavřít manželství v církvi, se koná svatební shromáždění, a to vždy s vědomím staršovstva sboru, v němž se má konat. Ve svatebním shromáždění jsou připomínána Boží zaslíbení pro manželství a je pro ně vyprošováno a vyhlašováno Boží požehnání.
Sborem, v němž se má konat svatební shromáždění, se rozumí sbor, jehož název je uveden v záhlaví protokolu o uzavření manželství pro státní matriku a v jehož církevní matrice je sňatek zapsán.
3. Pokud je ve svatebním shromáždění manželství uzavíráno, snoubenci v něm musí veřejně, před svědky a před farářem nebo jáhnem povolaným ke službě v církevním sboru nebo kaplanem vyslaným ke službě v jiných institucích vyjádřit své svobodné rozhodnutí vstoupit do manželství.
4. Svatební shromáždění se obvykle koná ve sboru, jehož jsou manželé či snoubenci nebo jeden z nich členem. V jiném sboru se může konat s vědomím příslušných staršovstev.
5. Jestliže oddávající není farářem, jáhnem nebo administrátorem sboru, v němž se koná svatební shromáždění, je farář nebo administrátor tohoto sboru před konáním svatebního shromáždění povinen ověřit, že oddávající vyhovuje podmínkám stanoveným v odst. 3 tohoto článku.
6. Svatebními bohoslužbami je možno posloužit i těm, kdo nejsou členy církve, pokud je u nich rozpoznatelná upřímná touha po Božím požehnání.
7. Svatebnímu shromáždění předchází příprava žadatelů. Rozhodnutí o jejím rozsahu a intenzitě je ponecháno pastorační citlivosti a odpovědnosti faráře či jáhna a staršovstva.
8. Pro kazuální bohoslužbu, při níž se uděluje požehnání partnerství nebo dochází k uzavření partnerství osob stejného pohlaví, se ustanovení odst. 2 až 7 tohoto článku použijí obdobně, nestanoví-li usnesení synodu jinak.
(Následující odstavce se přečíslují.)
Synod pověřuje synodní radu, aby pro zasedání synodu v roce 2025 připravila analýzu současných práv a povinností členů církve a jejich navázání na konkrétní farní sbory a případně navrhla alternativní možnosti různých forem členství.
Synod bere na vědomí varianty transformace Jeronýmovy jednoty popsané v tisku č. 17/3, oddíl B) a vyzývá konventy, aby se vyjádřily, kterou z variant preferují.
Synod ukládá synodní radě, aby zahájila řízení o změně Církevního zřízení § 5 odst. 1, písm. b), § 23 odst. 6, § 25 odst. 7 a 8 a § 28 odst. 14.
Synod ukládá synodní radě připravit návrh změny řádů, která sjednotí všechny systémy podpory kazatelských míst z prostředků Personálního fondu do jednoho v intencích záměru uvedeného v tisku č. 17/2 na str. 3.
Synod se připojuje k otevřenému dopisu synodní rady generálnímu tajemníkovi SRC ze dne 15. dubna 2024 a podporuje synodní radu při dalším jednání se SRC ve věci rouhavých prohlášení představitelů ruské pravoslavné církve.
Synod ukládá synodní radě, aby formuláře agendy, které byly synodem přijaty v posledních letech, byly zveřejněny na webu církve s jednoznačným názvem – Agenda ČCE – s podtitulem – současná platná Agenda ČCE. Tato agenda nechť je pokud možno na webu snadno dohledatelná. Sbory ČCE nechť jsou o tom informovány.
Synod schvaluje prohlášení Stojíme na straně obětí (viz příloha Prohlášení synodu) a ukládá synodní radě ČCE, aby jej rozeslala do sborů a vhodným způsobem zveřejnila.
Synod odkládá hlasování o návrhu na změnu Statutu Personálního fondu čl. 6 odst. 1 podle tisku č. 17/2, usnesení 22/7+8 na 3. zasedání 36. synodu.
OSTATNÍ USNESENÍ KE SPRÁVĚ CÍRKVE
Synod schvaluje bohoslužebné formuláře předložené v tisku č. 17/4.
a. Synod přijímá Zprávu synodní rady předloženou v tisku č. 5.
b. Synod bere na vědomí Informace o církvi předložené v tisku č. 6A.
c. Synod přijímá Zprávu ÚCK předloženou v tisku č. 6B.
d. Synod přijímá Zprávu koordinátora supervize v ČCE předloženou v tisku č. 7.
e. Synod přijímá Zprávu Evangelické akademie předloženou v tisku č. 8A.
f. Synod přijímá Zprávu o Semináři církevní hudby Evangelické akademie předloženou v tisku č. 8B.
g. Synod přijímá Zprávu Sdružení evangelické mládeže v České republice předloženou v tisku č. 9A.
h. Synod přijímá Zprávu o činnosti Celocírkevního odboru mládeže předloženou v tisku č. 9B.
i. Synod přijímá Zprávu předsednictva synodu o plnění usnesení synodu předloženou v tisku č. 10.
j. Synod schvaluje Zprávu Jeronýmovy jednoty předloženou v tisku č. 11.
k. Synod bere na vědomí tisk 14A – Podporovaná a misijní místa v ČCE.
l. Synod přijímá zprávy o životě sborů s podporovanými a misijními místy předložené v tisku č. 14B.
m. Synod přijímá Zprávu o činnosti Diakonie ČCE v roce 2023 předloženou v tisku č. 15A.
n. Synod přijímá Zprávu Střediska humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE za rok 2023 předloženou v tisku č. 15B.
Synod bere na vědomí informaci o naplňování Strategického plánu ČCE obsaženou v tisku č. 5.
1. Synod bere na vědomí zprávu Komise pro rozhovor o soužití s LGBTQ lidmi v církvi předloženou v tisku č. 17/1 na str. 1–2 a podporuje další činnost komise.
2. Synod přijal toto usnesení:
Preambule:
Při předkládání návrhu vycházíme z toho, že Bůh v Kristu nabízí spásu všem bez rozdílu a před jeho tváří jsme si všichni rovni. Patříme-li k jeho lidu, žijeme společně v jedné, pestré církvi. V církvi Kristově nemá místo jakákoli diskriminace.
Tím, že synod dává souhlas pouze s „možností“ žehnat stejnopohlavním párům, staví se ke všem stranám otevřeně a všem stranám tak dává příležitost jednat v této věci svobodně dle svého přesvědčení, svého postoje k problematice i svého vlastního svědomí.
Pro upřesnění některých aspektů, které v usnesení z roku 2023 zůstaly nevyjádřeny, předkládáme následující návrh.
Synod ČCE souhlasí s možností požehnání svazků osob stejného pohlaví, pokud o to požádají. Možnost žehnat svazkům osob stejného pohlaví se týká pouze párů, které jsou již partnery podle právního řádu ČR. Požehnáním se právně svazek neuzavírá. „Žehnáním“ stejnopohlavnímu páru se rozumí veřejné zvěstování Boží přízně a symbolický akt požehnání vztahu, který mezi dvěma lidmi stejného pohlaví vznikl a má perspektivu závazného dlouhodobého trvání. Požehnání předchází přiměřená příprava.
Zdůvodnění: V současnosti je institut partnerství pro stejnopohlavní páry jedinou možností, jak v ČR svazek právně uzavřít.
Žehnáním církev vyjadřuje, že takovému páru přeje Boží podporu a ochranu všem kladným hodnotám, které se zdravým vztahem dvou lidí, kteří se rozhodli pro společný dlouhodobý život, souvisí – vzájemná láska, zodpovědnost, tolerance, věrnost, trpělivost atd., tedy obdobně jako u heterosexuálních párů.
Je zřejmé, že názory na toto téma nejsou v církvi jednotné. Křesťané berou Písmo vážně a vycházejí z jeho svědectví. Takoví jsou na obou názorových stranách. Odlišné pohledy a postoje vycházejí jak z vnitřního bohatství Písma, tak z různých zkušeností, někdy velmi osobních, ale také ze svobody našeho svědomí před Bohem. Jsme si vědomi, že nikdo nemá plné poznání a pochopení v žádné věci, tedy ani v této, a že se v částečnosti svého poznání vzájemně potřebujeme. Proto hledáme, jak spolu v jedné církvi o těchto věcech navzájem otevřeně, s respektem a citlivě hovořit.
Zdůvodnění: Spektrum názorů a postojů k žehnání stejnopohlavním párům v církvi je velice široké. Tento fakt je nezbytné vnímat a vést i nadále o věci rozhovor.
Vedle teologických výkladů Písma, ze kterých vycházejí i naše různé názory a postoje, je třeba dát prostor jak současnému vědeckému poznání v dané problematice, tak svědectví životů konkrétních lidí, kterých se tato problematika týká.
Synod konstatuje, že žádný kazatel není povinen žehnat svazkům osob stejného pohlaví. Bude-li kazatel o takové požehnání požádán, projedná tuto žádost se staršovstvem svého sboru. Může nastat rozdílnost v názorech, kdy farář je ochoten žehnání udělit, ale staršovstvo nikoliv či naopak.
V takových případech je možno postupovat následovně:
a) Bude-li farář k požehnání stejnopohlavnímu páru ochoten, ale staršovstvo bude mít ve své většině odmítavé stanovisko, může farář tomuto páru po řádném projednání požehnat při shromáždění farního sboru, který s tím bude souhlasit, nebo pár odkáže na faráře a farní sbor, kde odmítavé stanovisko k tomuto žehnání nemají.
b) Bude-li staršovstvo ve své většině mít pozitivní přístup k žehnání stejnopohlavnímu páru, ale farář k tomu bude mít odmítavé stanovisko, požehnání v daném sboru vykoná jiný farář.
c) Bude-li mít odmítavé stanovisko k žehnání stejnopohlavnímu páru farář i ve své většině staršovstvo, odkáže farář dotyčný pár na faráře a farní sbor, kde k tomu odmítavé stanovisko nemají.
O uděleném požehnání vede farní sbor evidenci a farář vydá páru písemné potvrzení.
Zdůvodnění: V případě svatby heterosexuálního páru, kdy pár vstupuje do svazku manželského, v současnosti platí, že staršovstvo tuto žádost tlumočenou farářem bere pouze na vědomí. V případě žádosti o požehnání stejnopohlavnímu páru by však mělo mít staršovstvo sboru právo vyjádřit k této žádosti své většinové stanovisko.
Synod bere na vědomí zprávu o plnění usnesení předloženou v tisku 17 na str. 1 a vyjadřuje souhlas s navrženým postupem.
Synod prodlužuje dobu podpory misijního kazatelského místa ve Farním sboru ČCE v Roztokách u Prahy o dva roky, tj. od 1. 10. 2024 do 30. 9. 2026. Výše podpory bude činit 100 % stanoveného ročního odvodu do Personálního fondu v prvním roce a 50 % ve druhém roce.
Synod prohlašuje kazatelské místo ve Farním sboru ČCE v Kyjově za podporované na dobu čtyř let, a to od 1. 1. 2025. Výše podpory bude činit v prvním roce 100 %, ve druhém roce 90 %, ve třetím roce 80 % a ve čtvrtém roce 70 % stanoveného odvodu do Personálního fondu.
Synod prohlašuje kazatelské místo ve Farním sboru ČCE v České Lípě za podporované na dobu čtyř let, a to od 1. 1. 2025. Výše podpory bude činit 60 % stanoveného odvodu do Personálního fondu.
Synod usnáší, že odvolání bratra Arthura Markuse Ebersona proti rozhodnutí synodní rady o nepřijetí do vikariátu ČCE ze dne 3. dubna 2024 je nepřípustné, protože se ve smyslu § 20 odst. 3 Církevního zřízení jedná o rozhodnutí správní povahy a rozhodnutí synodní rady je proto v této věci konečné.
Místem konání 3. zasedání 36. synodu ve dnech 15. – 17. května 2025 bude Praha. Synod stanovuje dobu konání 4. zasedání 36. synodu na dny 21. – 23. 5. 2026. O místě konání rozhodne 3. zasedání 36. synodu.
ÚKOLY PRO 3. ZASEDÁNÍ 36. SYNODU
Synod ukládá sborům, které v roce 2023 neodvedly některou z celocírkevních sbírek, aby tak učinily do 31. 10. 2024. O výjimce může na základě žádosti sboru a doporučení seniorátního výboru rozhodnout synodní rada. Synod současně ukládá seniorátním výborům, aby dohlédly na splnění tohoto usnesení a do 30. 11. 2024 podaly zprávu o splnění usnesení předsedovi synodu.
Synod ukládá synodní radě, aby připravila sborům systém podpory pro nakládání s nemovitostmi vyžadujícími rekonstrukci na to, jak mají postupovat v případech, když sbory vlastní chátrající kostel a další nemovitosti, jak získávat finanční prostředky na jejich rekonstrukci, případně jak se těchto nemovitostí zbavovat.
OSTATNÍ USNESENÍ K HOSPODAŘENÍ CÍRKVE
Synod schvaluje Zprávu revizorů hospodaření povšechného sboru předloženou v tisku 12B.
Synod schvaluje rozpočet hospodaření povšechného sboru pro rok 2024 předložený v tisku č. 13.
Seniorát |
Repartice 2025 |
Seniorát |
Repartice 2025 |
||
I |
Pražský |
1 361 500 |
VIII |
Chrudimský |
644 800 |
II |
Poděbradský |
600 900 |
IX |
Poličský |
366 500 |
III |
Jihočeský |
159 100 |
X |
Horácký |
495 900 |
IV |
Západočeský |
320 400 |
XI |
Brněnský |
974 900 |
V |
Ústecký |
243 800 |
XII |
Východomoravský |
1 229 300 |
VI |
Liberecký |
187 500 |
XIII |
Moravskoslezský |
864 400 |
VII |
Královéhradecký |
464 100 |
XIV |
Ochranovský |
86 900 |
Celkem |
8 000 000 |
Synod usnáší, že v roce 2025 budou ve všech farních sborech ČCE povinně vykonány tyto celocírkevní sbírky:
|
2030 |
2031 |
2032 |
2033 |
2034 |
Nominální hodnota |
710 000 Kč |
770 000 Kč |
790 000 Kč |
820 000 Kč |
840 000 Kč |
Synod bere na vědomí závěrečnou zprávu o výsledku rekonstrukce ubytovacích prostor v přední části Husova domu předloženou v tisku č. 17 na str. 6.
Synod bere na vědomí informaci o realizaci a přípravě investičních akcí v Horském domově v Herlíkovicích předloženou v tisku č. 17 na str. 6–7.
Synod bere na vědomí zprávu synodní rady o využití prostředků určených pro diakonické a rozvojové projekty předloženou v tisku č. 17 na str. 7–8.
Synod bere na vědomí informaci o postupu přípravy stavby nové budovy pro pražské školy EA předloženou v tisku č. 17 na str. 8–9.
Na základě žádosti Ochranovského seniorátu při ČCE synod schvaluje odpuštění dluhu na Personálním fondu Ochranovskému sboru při ČCE v Železném Brodě ve výši 17 700 Kč. Dluh bude uhrazen ze solidárních prostředků.
Náklady 2. zasedání 36. synodu ČCE budou hrazeny z celocírkevních repartic.
Jízdní výdaje budou poslancům a poradcům synodu proplaceny v souladu se směrnicí synodní rady o pracovních a jiných cestách.
Jízdní výdaje za použití osobního automobilu v podobě základní náhrady a náhrady výdajů za spotřebovanou pohonnou hmotu budou proplaceny poslancům a poradcům synodu, kteří k cestě na zasedání synodu použili osobní automobil, v němž vezli alespoň další 2 poslance či poradce synodu.
Ostatním poslancům a poradcům synodu budou jízdní výdaje vyplaceny ve výši jízdného za vlak či autobus, a to jak v případech, kdy k cestě použijí hromadný dopravní prostředek, tak v případech, kdy pojedou osobním automobilem.
Z obtížně dostupných oblastí budou jízdní výdaje za jízdu osobním automobilem v podobě základní náhrady a náhrady výdajů za spotřebovanou pohonnou hmotu hrazeny v každém případě do nejbližší vhodné stanice hromadné dopravy.
Za předsednictvo synodu: Michal Kitta, předseda 36. synodu ČCE
Za synodní radu ČCE: Pavel Pokorný, synodní senior
Jiří Schneider, synodní kurátor